Interpretacja wyniku tarczy szyjki macicy

Proszę o interpretację wyniku tarczy szyjki macicy mojej żony, jej rok urodzenia to 1982. Rozpoznanie kliniczne: zbielenie na tarczy; Materiał według skierowania: Wycinki z tarczy szyjki; Wynik badania: Makroskopowo: Wycinki z tarczy szyjki (1). Pięć jasnobeżowych fragmentów tkankowych dł. do 0,4 cm; Mikroskopowo: Wycinki błony śluzowej z okolicy strefy przejściowej tarczy części pochwowej szyjki macicy ze zmianami regeneracyjnymi w nabłonku paraepidermalnym. Ponadto drobne ogniska dysplazji nabłonka średniego i dużego stopnia (CIN II, CIN III ) oraz cechy koliocytozy.

Wycinki błony śluzowej z okolicy strefy przejściowej tarczy części pochwowej szyjki macicy ze zmianami regeneracyjnymi w nabłonku paraepidermalnym.

  • oznacza, że w wycinkach ze strefy łączącej śluzówkę kanału szyjki macicy i tarczę szyjki (część pochwową) znaleziono niewielkiego stopnia zaburzenia w budowie nabłonka typu regeneracyjnego (np. po zapaleniu lub uszkodzeniu), bez znaczenia klinicznego, nie wymagające leczenia.

Ponadto drobne ogniska dysplazji nabłonka średniego i dużego stopnia (CIN II, CIN III ) oraz cechy koilocytozy.

  •   taki obraz, zwłaszcza dysplazja dużego stopnia CIN III (niedojrzałe komórki na całej wysokości nabłonka, nabłonek pogrubiały, wzrost komórkowości, całkowicie zaburzona architektura nabłonka, liczne, często patologiczne mitozy, nierzadko wybitny polimorfizm jąder komórkowych) oraz cechy koilocytozy, czyli zakażenia wirusem brodawczaka mogą wymagać leczenia zabiegowego (z uwagi na przednowotworowe tło) czyli konizacji (metoda diagnostyczno-lecznicza polegająca na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy i poddaniu jej dokładnej analizie histopatologicznej) - ostateczną decyzję co do dalszego postępowania w tym przypadku powinien podjąć ginekolog prowadzący.