Interpretacja wyniku usg jamy brzusznej 19-miesięcznego dziecka

Witam! Oto wynik badań usg mojego syna: Wątroba, trzustka, śledziona prawidłowe. Pęcherzyk żółciowy echoujemny. Położenie wielkości obu nerek prawidłowe. NL 58 mm, NP 64 mm. W obu nerkach wzmożona echogeniczość kory nerek, obie bez złogów i zastojów. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, echoujemny. Robiłam posiew moczu i wynik wyszedł podobno dobry. Zalecono u syna robić co miesiąc badanie ogólne moczu i posiew oraz wykonać za 2 miesiące powtórnie usg brzucha. Proszę powiedzieć, czy to usg jest bardzo złe? Co oznacza ta wzmożona echogenniczość? I czy muszę u syna wykonywać co miesiąć badanie moczu - cewnikiem? - bo takie miał teraz robione? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wzmożona echogeniczność kory nerki w przypadku braku innych niepokojących objawów (czy klinicznych, czy biochemicznych), wskazuje zazwyczaj u takiego małego dziecka, na przejście infekcji w obrębie układu moczowego. Prócz tego nie ma żadnych innych odchyleń w opisie badania.

Stąd zalecenie lekarza - by powtórzyć badanie ogólne moczu i posiew - przede wszystkim w kierunku wykrycia ewentualnej infekcji. Takie postępowanie oznacza, że w tej chwili nie dzieje się nic niepokojącego i należy obserować, czy w kolejnym badaniu obraz kory nerek powróci do normy. W przypadku możliwości umiejętnego pobrania moczu u dziecka, bez zanieczyszczenia, nie ma wskazań do cewnikowania, w przeciwnym razie jest - by wynik posiewu moczu był miarodajny.

Serdecznie pozdrawiam!