Interpretacja wyniku USG jamy brzusznej a stłuszczenie wątroby

Czy moje wyniki badań swiadczą o stłuszczeniu wątroby? Aspat 43 Alat 98 cholesterol cał.330 HDL79 LDL224 trójglicerydy134 glukoza 91HCV ujemny HBS ujemny. USG jamy brzusznej-wątroba jednorodna o prawidłowej echogeniczności.Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów. trzustka bez zmian. Śledziona niepowiększona jednorodna o prawidłowej echogeniczności. Duże naczynia j. brzusznej prawidłowe. Przestrzen zaotrzewnowa prawidłowa.

Takie wyniki nie wskazują ewidentnie na stłuszczenie wątroby. Stłuszczenie wątroby głównie rozpoznaje się na podstawie USG, a w Pani przypadku USG jamy brzusznej jest prawidłowe. Na pewno ma Pani zaburzenia lipidowe pod postacią głównie podwyższonego poziomu LDL co na pewno będzie wymagało leczenia i/lub przynajmniej diety (o tym musi zadecydować lekarz prowadzący). Podwyższenie poziomu ASPAT (niewielkie) i ALAT (większe) wskazuje na niewielkiego stopnia uszkodzenie komórek wątrobowych (może występować np. też w stłuszczeniu). Radziłbym jeszcze wykonać kontrolnie te badania po diecie 24-godzinnej beztluszczowej, bezmięsnej, lekkostrawnej, bez użycia niepotrzebnych leków i alkoholu. Badanie kontrolne wykonać na czczo i skonsultować ponownie z lekarzem prowadzącym.