Interpretacja wyniku WBC, erytrocytów, MOV i płytek krwi

Niedawno robiłam badania krwi, większość wydaję się w normie jednak WBC - 10,1, średnia obj, erytrocytów mcv 77,6, zaw. form pośr. mxd% 13,3, średnia obj. płytki mov 8,0 i odsetek dużych płytek p-lcr 12,2 się nie zgadzają. Co to oznacza?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. MXD% jest wskaźnikiem dotyczącym krwinek białych. Jeżeli jego wartość przekracza 10-12, wskazane jest wykonanie pełnego rozmazu krwi obwodowej. Wskaźnik ten może ulec podwyższeniu w stanach zapalnych lub u osób z alergią podobnie zresztą jak poziom białych krwinek WBC. Ogólnie przyjeta norma dla P-LCR 13-43%. Prawidłowe MCV powinno mieścić się w zakresie 80-96 fL. Spadek MCV poniżej dolnej granicy normy oznacza zmniejszenie objętości erytrocytów, czyli mikrocytozę. Mikrocytoza jest parametrem laboratoryjnym obliczanym w sposób zautomatyzowany przez analizatory hematologiczne. Zwykle nie jest to związane z żadnymi konkretnymi objawami , ale wynik MCV powinien zasugerować diagnostykę w kierunku różnych stanów chorobowych. Najczęstszą przyczyną obniżonego MCV jest niedobór żelaza.