Intrepretacja wyników- czy mogę zajść w ciążę?

Witam!
Mam 23 lata, chcemy z mężem zacząć starać się o dziecko. Dodam, że w grudniu byłam w ciąży, która się okazała się obumarła.
Zrobiłam sobie badania i proszę o ich interpretacje : TSH(test III generacji) 0,920 0,27-4,2 Toxoplazmoza IgG 0,1 ujemny<3,0 Toxoplazmoza IgM 0,06 ujemny<0,50 wątpliwy 0,50-0,59 (do powtórzenia po 2-3 tyg.) dodatni >0,59 Różyczka IgG 52,0 ujemny <10,0 Różyczka IgM 0,46 ujemny <1,20 wątpliwy 1,20- 1,59 (do powtórzenia po 2-3 tyg.) dodatni> 1,60 Cytomegalia IgG 163,5 ujemny:<6,0 Cytomegalia IgM 0,84 ujemny <0,85 wątpliwy 0,85-1,0 (do powtórzenia po 2-3 tyg.) dodatni >1,0.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podwyższone stężenie TSH świadczy o tym, że prawdopodobnie cierpi Pani na nieodczynność tarczycy. Należy wykonać dalsze badania- stężenie fT4 i USG tarczycy. Lekarz, który kierował Panią na badania, z pewnością zainteresuje się tym wynikiem. Przed koncepcją konieczne będzie uregulowanie stężeń hormonów tarczycy. Dokładna kontrola będzie też bardzo istosna przez całą ciążę.

Natomiast pozostałe wyniki są dobre. Nie grozi Pani różyczka w ciąży, gdyż była Pani szczepiona lub przechodziła tę chorobę i ma Pani odpowiedni poziom przeciwciał, które ochronią płód w razie wtargnięcia wirusa do Pani organizmu w czasie ciąży. Nie przchodziła Pani toksoplazmozy, toteż będzie Pani musiała zachować dużą ostrożność, aby do zarażenia tym pierwotniakiem nie doszło w czasie ciąży (konieczne będą kontrole poziomu przeciwciał co najmniej raz na trymestr, tak by "wyłapać" i leczyć ewentualne wczesne zakażenie).

Dla całkowitego spokoju, może Pani powtórzyć badanie poziomu przeciwciał IgM i IgG przeciw CMV (cytomegalowirusowi), ponieważ wynik IgM znajduje się na granicy ujemny-wątpliwy. Najprawdopodobniej przechodziła Pani w przeszłości zakażenie cytomegalowirusem, co oznacza że nie ma zagrożenia pierwotnym zakażeniem w czasie ciąży. Takie zakażenie jest najgroźniejsze dla dziecka. Możliwa jest natomiast reaktywacja wirusa w tym okresie, co zdarza się bardzo rzadko, nie ma Pani na to zupełnie wpływu, lecz zagrożenie, jakie niesie to dla płodu, jest istotnie mniejsze niż infekcja pierwotna (pierwszorazowa).

Pozdrawiam serdecznie!