Jajeczkowanie po okresie: kiedy zachodzi?

Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy możliwości jajeczkowania dwóch dni po okresie. Tzn. czy jeżeli miałam okres 20.02, który skończył się 23.02, to czy 25 mogę już jajeczkować? Cykl trwa od 26 do 30 dni - tak więc nieregularnie. Jedynie od 3 miesięcy mam regularnie co 28 dni. Pytam ponieważ od 25.02 odczuwam chwilowe, krótko trwające bóle podbrzusza - zazwyczaj takowe mam właśnie w momencie jajeczkowania. Tyle, że trwa to jeden dzień, natomiast obecnie mam 02.03, więc troszkę już to trwa i jest męczące. Dodam, iż zmieniłam klimat, więc może ma to coś wspólnego? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy krótkich cyklach płciowych do owulacji może dochodzić już w dwa dni po miesiączce. W Pani przypadku cykle nie są tak krótkie, choć zmiana klimatu mogła się przyczynić do innego niż zwykle przebiegu danego cyklu, w szczególności do przyspieszenia jajeczkowania. Ból jednak utrzymuje się zbyt długo jak na ból owulacyjny. Może to nie oznaczać żadnej patologii, a może być związane z powstaniem torbieli na jajniku (np. czynnościowej, najczęstściej spotykanej). Torbiele czynnościowe najczęściej wchłaniają się samoistnie w ciągu 1- cykli miesiączkowych. Jeśli do tego nie dojdzie, konieczna może być operacja. Proszę też udać się do lekarza ginekologa, jeśli ból nie ustąpi po miesiączce.

Radzę także nauczyć się rozpoznawać inne objawy dni płodnych i owulacji, o czym może Pani poczytać tutaj.

Pozdrawiam serdecznie!