Jajniki z licznymi małymi pęcherzykami a starania o ciążę

Witam, po ostatniej wizycie u ginekologa lekarz napisał mi na USG, że mam jajniki z licznymi małymi pęcherzykami, że może to być PCOS, ale mam się na razie nie przejmować i że jak będę starała się o dzidziusia i nic się nie uda to wtedy będziemy myśleć co dalej. Tabletki antykoncepcyjne odstawiłam w marcu i w sumie to było moje pierwsze USG w czasie kiedy nie brałam pigułek. Chciałabym sobie zrobić jakieś badania prywatnie, ale dokładnie nie wiem jakie i w jakie dni cyklu oraz jak mam liczyć te dni, bo moje ostatnie miesiączki wyglądają tak jak ta, że 19.10.2012 piątek plamienie, sobota nic, niedziela lekkie plamienie, poniedziałek silne krwawienie, wtorek delikatne plamienie i w sumie nic więcej. Dlatego sama nie wiem, w którym dniu cyklu teraz jestem. Pozdrawiam! Katarzyna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Uważam, że lekarz dobrze Pani poradził - nie ma sensu teraz przejmować się nieco odmiennym od ideału wyglądem jajników, jeśli tylko nie ma Pani bardzo nieregularnych, rzadkich miesiączek oraz problemów z płodnością czy objawów zwiększonego stężenia androgenów (męskich hormonów płciowych) we krwi - np. męskiego typu owłosienia czy bardzo nasilonego trądziku. Samo stwierdzenie zwiększonej liczby pęcherzyków w jajniku nie upoważnia bowiem do rozpoznania ani tym bardziej leczenia PCOS. Wiele kobiet ma takie właśnie jajniki, nie chorując na ten zespół. Wykonywanie badań na siłę spowoduje tylko "zdrenowanie" Pani kieszeni i być może dużo nerwów. Pierwszy dzień miesiączki to ten, w którym wystąpiło obfite krwawienie - w tym wypadku poniedziałek. Radzę poobserwować się przez najbliższe miesiące, zwrócić uwagę na długość cykli i ewentualne powtarzanie się plamień przedmiesiączkowych. Jeśli cykle będą długie i nieregularne, np. 40-60-dniowe, to powinna Pani faktycznie udać się do endokrynologa. Jeśli natomiast będą one w miarę regularne i krótsze niż 35 dni, a plamienia nie będą powtarzać się w każdym cyklu, to może Pani spokojnie odpuścić sobie diagnostykę endokrynologiczną i po prostu rozpocząć starania o ciążę, gdy będzie Pani tego chciała. Pozdrawiam serdecznie!