Jak bandażować i pielęgnować nogi po operacji żylaków?

Witam, jestem drugą dobę po operacji żylaków prawej nogi (podwiązanie i wycięcie żylaków piszczelowe i przeszywające). W szpitalu dostałam tylko wypis i według zaleceń na wypisie mam bandażować nogę codziennie. Rozmawiałam też z lekarzem i mam bandażować nogę od stopy aż do pachwiny jeszcze przez dwa dni, później tylko do kolana. Więcej nic na temat ewentualnego przemywania ran, czy smarowania maścią z heparyną, która została mi przepisana nie wiem. Mam pytanie - czy nogę należy też bandażować na noc, czy tylko na dzień? I czy maścią mam tylko smarować siniaki? I kiedy mogę umyć nogę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Według ogólnych zaleceń po operacji żylaków, powinno się przez około tydzień codziennie bandażować operowaną nogę, na całą dobę, z przerwami na zmianę opatrunku. A po wygojeniu się ran bandaże można zmienić na pończochy lub podkolanówki przeciwżylakowe.

Po zabiegu do czasu zdjęcia szwów można korzystać z prysznica, natomiast proszę nie brać kąpieli w wannie; operowaną nogę można myć zwykłą wodą z kranu, a następnie pozwolić wyschnąć ranie przed zabandażowaniem. Dopiero po wygojeniu ran można wziąć kąpiel, choć należy pamiętać, że zbyt gorąca woda w żylnej chorobie jest przeciwwskazana.

Maść powinno się stosować na miejsca, gdzie znajduje się wynaczyniona krew. Warto sprawdzić jakie są sposoby na żylaki.
Serdecznie pozdrawiam!