Jak brać tabletki antykoncepcyjne, pomimo braku okresu?

Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez 6 miesięcy i zrobiłam przerwę. Nie biorę już 3 miesiące tabletek. Teraz chciałabym znowu zacząć je brać, ale od 2 miesięcy nie mam okresu, a chciałabym, żeby tabletki działały nie tylko na wywołanie okresu, ale również antykoncepcyjnie.

Wiem, że należy tabletki zacząć brać w pierwszym dniu okresu. Co zrobić, jeżeli ja go nie mam? Kiedyś już taką sytuację miałam -  lekarz zalecił, żebym zaczęła brać tabletki bez okresu, ale nie pamiętam, czy w takim przypadku chronią przed ciążą. Kiedy mogę zacząć współżyć? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Może zacząć Pani brać tabletki bez okresu, radzę jednak przez pierwszy tydzień dodatkowo się zabezpieczać prezerwatywą lub powstrzymać od współżycia. Proszę też pamiętać, że brak okresu świadczy o braku owulacji i rónowagi hormonalnej w Pani organizmie - oznacza to, że brane wcześniej tabletki rozregulowały Panią hormonalnie, powodując czasową niepłodność.

Myślę, że warto w takiej sytuacji rozważyć zmianę metody antykoncepcyjnej, o ile w przyszłości planuje Pani zajście w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!