Jak całkowicie wyleczyć skręcenie śródstopia lewego?

Witam! Dnia 25 września skręciłem śródstopie lewej stopy (zeskok z murku). Poniżej podaję wypis z pogotowia: Rozpoznanie: skręcenie śródstopia lewego. Wywiad: Uraz pośredni stopu lewej wczoraj, zgłasza dolegliwości bólowe, ograniczoną ruchomość w miejscu razu. Badanie fizykalne: miejscowo - mierny obrzęk. Palpacyjna bolesność okolicy I-III k. śródstopia. Ruchomość bierna i czynna w stawie skokowym zachowana. Czucie i ukrwienie na obwodzie zachowane. Badanie dodatkowe: RTG. Zastosowane leczenie: Okład z Altacetu. Zalecenia: Oszczędzać kończynę, nie obciążać kończyny, kontrola w poradni ortopedycznej za 7-10 dni, lód miejscowo, Clexane 40 1x1sc, Nimesil 2x1, Ibalgin 3xd miejscowo. Od ortopedy dostałem skierowanie na ultradźwięki 5 zabiegów, dodatkowo wykupiłem 5 prywatnie. Od czasu do czasu smarowałem sobie nogę maścią NAPROXEN i DICLAC. Minęło już ponad 3 miesiące, ból nogi wyraźnie się zmniejszył, przy chodzeniu praktycznie nieodczuwalny, jedynie czuć przy ostrym skręcie, naprężeniu itp.

Chciałbym od tego miesiąca zacząć regularnie biegać oraz jeździć na snowboardzie. Przedwczoraj odbyłem próbny bieg i zauważyłem, że noga zaczęła boleć intensywniej niż wcześniej - bolała nawet już przy chodzeniu. Dzisiaj jest już lepiej, ale mimo to odczuwam dyskomfort. Chciałbym prosić o poradę, co mogę robić, aby doprowadzić do całkowitego zaleczenia urazu. Czy iść prywatnie na zabiegi (np. krioterapia miejscowo lub inne), czy moczyć nogę w mydlinach, soli bocheńskiej, czy stosować maści przeciwbólowe Naproxen itp? Czy stosować maści rozgrzewające bądź chłodzące (jeżeli tak, to jakie)? Czy wykonywać jakieś ćwiczenia? Chciałbym regularnie biegać i jeździć na snowboardzie, ale boję się, że mogę coś uszkodzić. Czy biegając nie uszkadzam sobie nogi? Bo jeżeli nie i jest to tylko sam ból, to mogę to przetrzymać. Skierowanie do ortopedy mam dopiero na marzec. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Pytanie zadane 12-01-2012r. o 12:36
lek. Tomasz Stawski porady udziela lek. Tomasz Stawski

specjalista chirurgii ogólnej.

Porada eksperta

Czy iść prywatnie na zabiegi (np. krioterapia miejscowo lub inne), czy moczyć nogę w mydlinach, soli bocheńskiej, czy stosować maści przeciwbólowe Naproxen itp?
- Trudno mi określić jakie powinno być Pana postępowanie bez bezpośredniego badania. Radziłbym w chwili obecnej w tej sprawie jednak skonsultować się z ortopedą (może prywatnie będzie szybciej). Może okazać się konieczne np. wykonanie USG tego stawu celem dokładnej oceny. Z zabiegów rehabilitacyjnych raczej najkorzystniejsza byłaby krioterapia oraz zastosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych jak np. Naproxen.
Czy stosować maści rozgrzewające bądź chłodzące (jeżeli tak to jakie)? Czy wykonywać jakieś ćwiczenia?
- Raczej żele i maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, a o odpowiednich ćwiczeniach musi zadecydować ortopeda. Chciałbym regularnie biegać i jeździć na snowboardzie, ale boję się, że mogę coś uszkodzić. Czy biegając nie uszkadzam sobie nogi?
- O tym musi zadecydować ortopeda. Jeśli nadal występują jakieś zmiany w zakresie stawu to być może nawet okaże się konieczne unieruchomienie stopy na jakiś okres (np. szyna gipsowa na okres około 2 tygodni).

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Dlaczego boli mnie kostka? Czy ją skręciłam?

Zacznijmy od tego, że mam 13 lat i jestem dziewczyną. Pewnego dnia skakaliśmy na zajęciach...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Ból po skręceniu nogi w śródstopiu

6 tyg. temu skręciłam nogę 2 stopnia, nie miałam gipsu i po 4 dniach wysłano mnie na rehabilitację....

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Silny ból kostki przy braku urazu

Witam serdecznie. Od przeszło 2 miesięcy mam dość duży problem, ponieważ pewnego dnia po obudzeniu...

lek. Paweł Baljon Porady udziela lek. Paweł Baljon lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Skręcenie stawu skokowego - rehabilitacja

Witam wszystkich oraz Redakcję abcZdrowie.pl. W nawiązaniu do e-maila (w załączeniu) do mojego...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Stosowanie zastrzyków w brzuch i plamy - czy to działania niepożądane?

Chodzi oto, że mój tato skręcił kostkę i ma w gipsie, bierze zastrzyki. Ale problem jest w...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij