Jak chronić się przed rakiem piersi?

Witam,

Mam 26 lat od kilku lat stosuję doustną antykoncepcję. USG wykazało nasiloną mastopatię i gruczołowatą budowę piersi. Mama mojej mamy zmarła na raka piersi, kilka tygodni temu amputowano mojej mamie pierś i wycięto węzły chłonne - czekamy na wynik badania histopatologicznego. Chciałam zapytać czy poza badaniem USG, które mam wykonywać co pół roku, mogę zrobić coś jeszcze? Czy środki hormonalne, które przyjmuję, mogą mieć wpływ na to, co będzie się działo z moimi piersiami?

Dziękuję i pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Zmiany mastopatyczne powstają często w przebiegu zaburzeń hormonalnych. Te ostatnie są zaś w Pani przypadku maskowane przez hormony przyjmowane w tabletkach i można powiedzieć, że jest Pani przynajmniej częściowo chroniona przed postępem tych zmian.
Z drugiej strony jednak, według wielu badań tabletki zwiększają ryzyko raka piersi. Biorąc pod uwagę silne obciążenie genetyczne, które u Pani występuje, myślę że lepiej byłoby zrezygnować z tej formy antykoncepcji.
Jeśli zależy Pani na przyjmowaniu hormonów, to powinna Pani przynajmniej wykonać badanie genetyczne w kierunku mutacji w genach BRCA1 i 2 (jeśli nie wykluczono jej u mamy). W przypadku wyniku pozytywnego, powinna Pani mimo wszystko zaprzestać przyjmowania hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!