Jak częste oddawanie stolca wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mam pytanie, otóż pigułki biorę zawsze mniej więcej o godzinie 9 rano. Wypróżniam się zawsze przed wzięciem pigułki następnie jem śniadanie a jak zjem biorę pigułkę, czasami zdarza mi się tak,że gdzieś o 15-17 idę po raz kolejny na 'dłuższe posiedzenie' i mam wątpliwości że jeśli oddaje 2 stolce w ciągu doby to, że tabletka nie została do końca wchłonięta gdyż uważam,że o tej 15-17 wydalam resztki pokarmu ŚNIADANIOWEGO i boje się,że może gdzieś tam w to śniadanie wplątała się moja tabletka i ją wydaliłam, mimo, że stolec był w porządku (może nie jednolity ale nie biegunka)i minęło przecież ponad te 4h... Proszę o rozwianie moich wątpliwości!!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pasaż przewodu pokarmowego jest to proces, który odbywa się od momentu połknięcia pokarmu do jego wydalenia. Obejmuje przejście pokarmu przez cały przewód pokarmowy, to znaczy od jamy ustnej do odbytu.

U dorosłej, zdrowej osoby czas pasażu treści pokarmowej powinien być krótszy niż 72 godziny i jest uwarunkowany:
- cechami osobniczymi
- wiekiem
- ilością spożywanego błonnika
- spożywaniem żywności zawierającej odpowiedni szczep bakterii probiotycznych.

Nie powinna się Pani jednak niepokoić. O ile nie pojawia się biegunka, nie ma takiej możliwości, by w stolcu oddawanym po południu znajdowały się resztki ze śniadania. Ponadto, tak jak napisane jest w ulotkach, czas wchłaniania tabletek wynosi około 4 godzin, maksymalnie 6. W przypadku prawidłowo funkcjonującego przewodu pokarmowego, do pełnego wchłonięcia tabletek dochodzi właśnie w takim czasie.