Jak często występują powikłania po kroablacji?

Mam skierowanie na kroablacje z powodu migotania przedsinków i bardzo się boje . Jak czesto zdarzaja się powikłania i jak często konieczne jest po takim zabiegu wszczepienie rozrusznika ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.W przypadku leczenia migotania przedsionków za pomocą krioablacji może dość do porażenia nerwu przeponowego, jednak jest to przejściowe i zazwyczaj ustępuje jeszcze w trakcie zabiegu. Zdarzają się jednak przypadki powolnego ustępowania porażenia.