Jak dalej postąpić, gdy mąż nagminnie pije alkohol?

Witam. Mój mąż ma problem z alkoholem, a ja nie wiem już co robić. Prośby, groźby lub krzyki na niego nie działają. Co z tego, że obiecuje, że nie będzie pił skoro na następny dzień najwyraźniej nie pamięta co obiecywał, bo znów robi to samo. Mamy 2 letnią córkę, ale i ona chyba nie ma na niego żadnego wpływu. Mieszkamy za granicą, mój mąż pracuje i co dzień po pracy wraca z piwami, a czasami jest tak, że wraca samochodem po wypiciu piwa, a gdy zbliża się weekend to ja już cała w nerwach chodzę, bo cały weekend pije, żeby nie wypił w weekend muszę go prosić cały tydzień, ale i tak nie zawsze to pomaga. Nie chcę tak żyć, mam dopiero 28 lat i nie chcę reszty życia spędzić na denerwowaniu się i z człowiekiem, na którym nie można polegać ani nic niestresującego z nim robić, gdziekolwiek pojechać. Ja go po prostu nienawidzę, brzydzę się go, choć gdzieś w głębi serca kocham. Chciałabym żeby było miedzy nami dobrze, bo jeśli już się zdarzy, że nie wypije, to jest nam dobrze ze sobą, ale ja już sił na niego nie mam. Nie wiem co robić? Pomóżcie. Najbardziej żal mi dziecka, które wiecznie wysłuchuje krzyków i kłótni i przez to jest bardzo nerwowym dzieckiem.   

Pytanie zadane 02-03-2011r. o 16:11
lek. Marta Hat porady udziela lek. Marta Hat

pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

Porada eksperta

Witam!

Z tego co Pani pisze problem męża z alkoholem jest na tyle poważny, że warto byłoby skorzystać w pomocy specjalisty. Jeżeli macie Państwo możliwość bardzo dobrym wyjściem byłaby wizyta w placówce zajmującej się leczeniem uzależnień, a także uzyskanie pomocy psychologicznej dla siebie i dziecka.
Nie napisała Pani, czy mąż byłby skłonny poddać się leczeniu odwykowemu. Jeżeli nie, to warto, żeby próbowała mu Pani to wytłumaczyć, uświadomić skalę problemu i przypominać o konsekwencjach (nie tylko zdrowotnych, ale także negatywnym wpływie na małżeństwo i dziecko). 

Pozdrawiam serdecznie
 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »

Komentarze (3)

Wyloguj
~Muffinka
~Muffinka

problem w tym ze on wie ze ma problem ale nie chce sie poddac leczeniu, juz nie raz mu to mowilam. jemu jest dobrze z tym piciem. a mi... :((( mam wrazenie ze on ma nas gleboko w ... nosie, co ma zrobic, odejsc?? ... ja juz nie wiem, zalamuje sie powoli...

Odpowiedz
~Małgorzata83
~Małgorzata83

Nie załamuj się kobieto tylko powziąć radykalne środki.
Przy pierwszej okazji, kiedy będzie trzeźwy, bądź jedynie podpity, ale świadomy powiedz mu to wszystko, co tutaj napisałaś. Że go nienawidzisz, że niszczy wszystko co jest między nami, że niszczy twoją miłość, że córka będzie go takiego pamiętała i będzie miała do końca życia żal. Zapytaj się czy chciałby mieć takiego ojca jakim on sam jest? Ona już ma dwa lata i od tego momentu będzie pamiętać go takiego. Dzieci bardzo dużo rozumieją, więcej niż dorosłym się wydaj. Ja sama miałam matkę alkoholiczkę i od dziecka żyłam we współuzależnieniu, to działa destruktywnie na dziecko, daj mu do poczytania o DDA (dorosłe dzieci alkoholików) uświadom go jaką krzywdę wyrządza waszemu dziecku. To nie są żarty, to co dzieje się teraz będzie się odbijać w jej życiu dorosłym na jej dzieciach i on będzie temu wszystkiemu winny. Dzisiaj jest bardzo szeroka wiedza naukowa na ten temat. Koniecznie wtajemnicz najbliższą rodzinę w wasze problemy to wszystko po to by go uratować, nie ma się czego wstydzić, Tobie też zrobi się lżej. To mu pokaże, że mówisz poważnie i sytuacja jest napięta. Powiedz mu jasno, że jeśli nie zacznie się leczyć, ty będziesz musiała pomyśleć o waszej córce, o kontakcie z pijanym tatusiem nie może być mowy. W Polsce można zgłaszać do urzędu problem alkoholowy, to ułatwia późniejsze ewentualne procedury prawne związane z opieką nad dzieckiem, myślę że za granicą też coś takiego jest. Dowiedz się gdzie możesz poszukać pomocy, zgłoś się do jakiejś poradni a oni Tobą pokierują. Może jeszcze się da uratować wasze małżeństwo, ale jeśli się nie da, chroń swoje dziecko. Lepiej, żeby nie znała takiego ojca, niech utrzymują kontakty w taki sposób, aby nie była świadkiem jego alkoholowych przygód. Najważniejsze jest dziecko. Ewentualne rozstanie może mu uświadomić i dać kopa do działania, do poprawy. Moja mama nie piła przez kilka lat po rozwodzie niestety sąd przyznał jej prawa do mnie, więc potem znów wróciła gdy się przyzwyczaiła z sytuacją. Myślę że gdyby sąd ograniczył jej kontakty, starałaby się nie pić, aby widzieć mnie jak najczęściej. Dzisiaj jej już nie ma, zabił ją alkohol. Z twoim mężem może być to samo, więc jeśli go kochasz wprowadź radykalne środki. Nie ma na co czekać. Zbliżają się święta, porozmawiaj z jego rodzicami. Ze swoimi również. A potem wszyscy porozmawiajcie z nim. Jeśli nie nie ma takiej możliwości, porozmawiaj z nimi przez telefon, i wspólnie zastanówcie się co robić, nie tkwij w tym sama. Nie ma innej drogi.

Odpowiedz
~łezka
~łezka

mam ten sam problem...chce się rozstać z alkoholikiem i wiem że to będzie bardzo trudne,manipuluje mną i moimi uczuciami bierze mnie na litość a ja się go brzydzę ,nie chce sexu nie kocham go...

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jak uwolnić się od alkoholizmu?

  Witam, ma 19 lat i odczuwam, że przesadzam z alkoholem. Urwał mi się kilka razy film,...

mgr Magdalena Pikulska Porady udziela mgr Magdalena Pikulska psycholog, pracuje w Gabinecie Psychologicznym w Krakowie.
Co to jest efekt sufitowy?

W artykułach dotyczących alkoholizmu pojawia się często pojęcie efektu sufitowego. Co...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Jak pomóc bratu-alkoholikowi na detoksie?

Witam! Nie wiem od czego zacząć... Mój brat od czterech miesięcy mocno nadużywał alkoholu....

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy mój partner jest alkoholikiem?

Witam, mój narzeczony niemal codziennie sięga po alkohol (średnio 2 lub 3 piwa dziennie)....

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak poradzić sobie samodzielnie z pragnieniem picia?

Mam 16 lat, jestem dziewczyną. Od pewnego długiego czasu czuję się samotna i rozbita. Nikomu...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Mam 16 lat i chcę przestać pić

Mam 16 lat, jestem dziewczyną. Od dłuższego czasu spożywałam alkohol często na imprezach albo...

mgr Magdalena Brudzyńska Porady udziela mgr Magdalena Brudzyńska psycholog, autorka wielu publikacji poświęconych psychologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij