Jak dbać o żylaki po operacji?
Witam, mam 26 lat i 14 czerwca przeszłam stripping żyły odpiszczelowej prawej oraz wycięcie żylaków kończyny dolnej prawej. W dniu 21 czerwca zostały mi zdjęte szwy. W trakcie wizyty nie otrzymałam żadnych informacji dotyczących dalszego postępowania. Moje pytania to: - Czy mogę nosić rajstopy z mikro masażem (mimo że lekarz ich nie przepisał), np. dostępne w sklepach albo apteczne, jeśli tak to jaką gęstość tych aptecznych? - Czy przy braniu zastrzyków przeciw zakrzepowych fragmin oraz leku przeciwbólowego D*** mogę łykać leki osłonowe na wątrobę typu H***? - Czy kupić jakąś maść na żylaki do dalszej pielęgnacji (moje żylaki są uwarunkowane genetycznie)? - Kiedy będę mogła pływać, jeździć na rowerze etc? - Czy po zabiegu mam wykonać USG doppler? To chyba wszystkie dręczące mnie pytania. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania
Witam!
Po zabiegu usunięcia żylaków należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, zwłaszcza w bezruchu. Najlepszą pozycją dla kończyny jest elewacja (czyli taka, w której nogi są uniesione do góry, nawet pod niewielkim kątem). Bardzo dobre są zmiany pozycji oraz aktywność fizyczna, początkowo o umiarkowanej intensywności, np. spacery.
Warto by było gdyby wskazania do większego wysiłku mógł podać lekarz, który może ocenić stan zaawansowania choroby u Pani. Na pewno nie ma przeciwwskazań do jazdy rowerem oraz pływania - wręcz przeciwnie.
Należy unikać chodzenia na wysokich obcasach i przegrzewania kończyn (opalanie, sauna).
Korzystne jest noszenie specjalnych rajstop, czy pończoch. Wydaje się, że dla Pani najodpowiedniejsze będą te z II klasy ucisku, aczkolwiek najlepiej oceni to lekarz prowadzący.
Bardzo ważna jest też wizyta kontrolna i wykonanie badania USG doppler, które oceni skuteczność zabiegu oraz wydolność pozostałych naczyń żylnych.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania wspomnianych przez Panią leków oraz dodatkowych kremów czy maści.
Pozdrawiam serdecznie!