Jak długo jeszcze potrwa leczenie trądziku?

Jestem młodym mężczyzną w wieku 19 lat. Z trądzikiem walczę już jakieś 4-5 lat bez jakichkolwiek efektów, występuje on u mnie tylko na twarzy. W czasie trwania tego leczenia zauważyłem, że sytuacja pogarsza się na okres zimowy, natomiast w okresie letnim skóra wygląda trochę lepiej. 2 razy stosowałem kurację antybiotykową (każda z nich trwała około 10 miesięcy), która dała chwilową, minimalną poprawę, aktualnie stosuję preparaty do użytku zewnętrznego typu: atrederm 0,025% i 0,05% aknemycin - maść robioną w aptece. Staram się pić duże ilości wody (około 1,5 litra dziennie), zrezygnowałem ze słodyczy oraz pikantnych potraw. W chwili obecnej wypryski głównie powstają w okolicach czoła, a jeśli chodzi o policzki i brodę to pozostały dość liczne ślady w postaci czerwonych plamek, które w ciągu najbliższych paru miesięcy zamierzam usunąć u kosmetyczki. Cała ta sytuacja coraz gorzej wpływa na moje samopoczucie i boje się, że może się to nigdy nie skończyć. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłyby u Pana preparaty typu „2 w 1”, czyli nowoczesne środki, zawierające substancje złuszczające i antybiotyk (np. Aknemycin Plus, Isotrexin). W ten sposób uzyskujemy podwójny efekt przeciwtrądzikowy - zapobieganie powstawaniu nowych zmian zapalnych poprzez działanie keratolityczne w obrębie ujść gruczołów łojowych oraz zapobieganie kolonizacji tych ujść przez komórki bakterii.
W momencie, kiedy nie mamy aktywnych zmian zapalnych, warto byłoby rozważyć ujednolicenie koloru skóry poprzez regularne peelingi chemiczne, np. kwasem glikolowym czy migdałowym, tym samym zapobiegając powstawaniu nowych.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.