Jak długo można czekać na miesiączkę?

Witam serdecznie. Przez ostatnie trzy miesiące zabezpieczałam się krążkami, jednak je odstawiłam. Proszę powiedzieć, ile można czekać na pojawienie się miesiączki po odstawieniu. Po wyjęciu ostatniego krążka, krwawienie wystąpiło normalnie, czyli po 3-4 dniach. Niestety teraz pierwszy miesiąc ich nie używałam i nie wiem, kiedy mogę dostać miesiączki... Według moich wyliczeń powinno to nastąpić w poniedziałek 16 listopada, ale nie ma... Czy może mieć na to wpływ, że odstawiłam hormony? Ewentualnie to, że ostatnio miałam sporo sytuacji stresowych i walczę z przeziębieniem i zapaleniem zatok? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Mariola

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pierwsza miesiączka po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej to nie jest taka prawdziwa miesiączka, tylko krwawienie z odstawienia hormonów. Druga miesiączka, " ta prawdziwa", może nastąpić z pewnym opóźnieniem, nawet 15-dniowym (czyli np. nie po 30 dniach od poprzedniej, tylko po 45 dniach). Związane jest to z tym, że podczas stosowania krażka jajniki "były uśpione" i wznowienie aktywności może im zająć trochę czasu.

Pozdrawiam!