Jak długo torbiel może się wchłaniać i kiedy mogę rozpocząć starania o dziecko?

Witam!
Bardzo chciałabym usłyszeć pocieszającą mnie odpowiedź:-) Jestem w wieku 41 lat. W październiku poroniłam w 10 tygodniu ciąży. Wcześniej rodziłam trzy razy. Ciążę i porody bez komplikacji, a porody naturalne i o czasie. Ostatnia ciąża w 1995 roku. Obecnie jestem 3 tygodnie po poronieniu, a 2 tygodnie po poronieniu pojawiła się owulacja i związany z tym typowy ból jajnika.
Niestety ból ten utrzymywał się przez ok. 6 dni, więc zgłosiłam się do lekarza, który stwierdził podwójną torbiel krwotoczną o wymiarze ogólnym około 33 mm na 75 mm. Lekarz stwierdził, że były to dwie nieuwolnione komórki jajowe, itd., nie otrzymałam żadnych leków i mam się zgłosić na USG po miesiączce.
Chciałabym się dowiedzieć, jak długo taka torbiel może się wchłaniać i kiedy potem mogę rozpocząć starania o dziecko. Jakie są rokowania, biorąc pod uwagę mój wiek oraz to, że z wcześniejszymi ciążami nie miałam żadnych problemów.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Torbiel z reguły wchłania się w ciągu jednego cyklu (po miesiączce należy wykonać kontrolne USG). Szanse na zajście i donoszenie ciąży po 40-ce są istotnie mniejsze niż u kobiet 10 lat młodszych, ale nie zerowe.
Jeżeli ma Pani regularne miesiączki, to starania mają sens. Proszę jednak liczyć się z faktem, że ciąża w tym wieku obarczona jest zwiększonym ryzykiem powikłań (np. nadciśnienie indukowane ciążą, stan przedrzucawkowy), a dziecko ma większą „szansę” na defekty genetyczne (spośród dzieci matek, które urodziły w wieku 40 lat, 1 na 100 ma zespół Downa, w wieku 42 lat - już 1/62; fakt urodzenia wcześniej zdrowych dzieci nie ma wpływu na to ryzyko).
Duże jest też ryzyko poronienia - natura niejako sama eliminuje zwykle wadliwe zarodki. Starania może Pani rozpocząć już po 2-3 cyklach od poronienia, torbiele najpewniej w międzyczasie się wchłoną.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!