Jak długo trzeba leczyć grzybicę paznokci, by były widoczne efekty?

Witam. Leczę grzybicę paznokcia u nogi ponad pół roku, oczywiście u dermatologa. Najpierw wg zaleceń lekarskich stosowałam maści, żele przeciwgrzybicze, potem tabletki (doustnie) oraz lakier na paznokieć. Nie miałam wykonanego żadnego badania mikologicznego, ale wydaje mi się, że chyba dermatolog wie, jak ma mnie leczyć. Jednakże z drugiej strony wydaje mi się to dziwne, że po tak długim okresie leczenia nie widać prawie w ogóle poprawy (dodam, że tabletki po 12 tygodniach lekarz odstawił, ale stosuję lakier), jest nawet gorzej. Palce, nawet te zdrowe, i stopa często mnie bolą, paznokieć mi już odpadał, po bokach paznokcia pojawia się brzydka szara jakaś narośl, nie licząc objawów charakterystycznych dla grzybicy (pogrubiały i żółty paznokieć, czerwony palec). Więc chciałabym się dowiedzieć, czy to jest normalny wygląd podczas leczenia paznokcia, czy może coś z moim organizmem nie jest w porządku? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Leczenie grzybicy paznokci jest bardzo trudne i długotrwałe. Opiera się zazwyczaj na podawaniu silnych preparatów przeciwgrzybiczych doustnie. Najprawdopodobniej najbardziej skuteczne byłoby leczenie dobrane po wykonaniu badania mikologicznego, zwłaszcza jeśli półroczna kuracja nie pomogła... Jeśli nie jest Pani zadowolona z efektów leczenia, to może powinna Pani udać się do innego lekarza. Jednak nawet w takiej sytuacji, nie należy się spodziewać błyskawicznych efektów. Grzybica paznokci to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia...

Pozdrawiam!