Jak duże jest ryzyko obumarcia płodu w trzecim trymestrze ciąży? Jakie są jego objawy i jak temu zapobiec?

Witam.
Mam 24 lata i jestem w 28 tygodniu ciąży. Lekarz mówi, że ciąża rozwija się prawidłowo, słyszałam ostatnio o obumarciu płodu na 2 tygodnie przed planowanym porodem z przyczyn nieznanych.
Czy powinnam się tym martwić? Jaka jest grupa ryzyka obumarciem płodu?
Czytałam, że jest to często spowodowane owinięciem się pępowiny. Jest możliwość jakoś temu zapobiec? Czy są jakieś wcześniejsze objawy takiego stanu? Jak częste są takie przypadki?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Takie sytuacje się zdarzają, jednak nie często. Można to porównać do ryzyka wpadnięcia pod samochód w mieście - ryzyko takie występuje, jednak jest ono na tyle niewielkie, że nie myślimy o tym na co dzień- zachowujemy tylko uwagę.

W przypadku owinięcia pępowiną może dojść do spadku częstotliwości i siły ruchów dziecka lub odwrotnie, nagłego wzmożenia ruchów i kotłowania się dziecka ze stresu. Przy szybkiej reakcji matki i stwierdzeniu owinięcia pępowiną w szpitalu ratuje się dziecko przez szybkie cięcie cesarskie.

W trzecim trymestrze wewnątrzmaciczny zgon płodu może być spowodowany właśnie przez owinięcie pępowiny wokół szyi, powstanie węzła pępowiny, łożysko przodujące, zespół antyfosfolipidowy, cholestazę, nadciśnienie indukowane ciążą czy przedwczesne odklejenie łożyska, a także wady płodu. Często nie udaje się ustalić przyczyny tego traumatycznego powikłania ciąży.

Proszę jednak nie zamartwiać się takimi możliwościami. Powinna Pani kontrolować ruchy dziecka i regularnie zgłaszać się na kontrole do lekarza prowadzącego ciążę. W razie stwierdzenia słabszego odczuwania ruchów (lub ich nagłego wzmożenia), nie należy zwlekać z wizytą na położniczej izbie przyjęć. Proszę jednak pamiętać, że większość ciąż przebiega fizjologicznie i kończy się narodzinami zdrowych dzieci. Skoro dotąd jest Pani całkowicie zdrowa a dziecko rozwija się prawidłowo, to najprawdopodobniej i w Pani przypadku wszystko będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie!