Jak działa tabletka "po"?

Dzień dobry. Chciałam zapytać jak działają tabletki po stosunku tzw. 72h Czy zabija to zarodek? Czy tylko plemniki i utrudnia im drogę dojścia do komórki? Czytałam, że jeśli się zajdzie w ciążę nie zagraża jej, wręcz przeciwnie. Ale czy ma to coś wspólnego z aborcją?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antykoncepcja awaryjna tzw. "72h po" przyjęta zgodnie z zaleceniami opiera swoje działanie na zapobieganiu owulacji i ew. zapłodnieniu. Powoduje także zmiany w błonie śluzowej, które zapobiegają zagnieżdżaniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Tabletka "72h po" nie jest tabletką wczesnoporonną. Działa ona zanim zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Tabletka przyjęta za późno (gdy już to się stanie) nie niszczy płodu, a co więcej podtrzymuje ciążę.

Redakcja abcZdrowie.pl