Jak interpretować wynik badania kręgosłupa rezonansem magnetycznym?

Proszę o wydanie opinii na temat moich badań rezonansu magnetycznego. Mam 38 lat, przebywam na zwolnieniu lekarskim, niczego nie dźwigam, nie robię zakupów. Siedzenie sprawia mi ból, najlepiej czuję się jak leżę w łóżku. Mam bóle całych pleców, szyi, nóg, rąk. Jak siedzę mam dziwne mrowienie w okolicach kostek nóg. Opis badania: Spłycenie lordozy lędźwiowej z odwodnieniem i obniżeniem krążków międzykręgowych L3-L4 i L4-L5 z okolnymi wypuklinami tych tarcz. Ucisk worka oponowego oraz w zachyłkach korzeniowych kanału kręgowego. Centralno-prawostronne dolne wypchniecie jądra miażdżystego tarczy L3i L4 z uciskiem worka oponowego, rdzeń kręgowy w uwidocznym odcinku wraz ze stożkiem rdzeniowym i ogonem końskim bez zmian, sygnał niezmieniony. Spłycona lordoza szyjna. Hipoplazja krążka międzykręgowego C3-C4. Na poziomie C4-C5 oraz C5 i C6 centralne wypukliny krążka międzykręgowego z osteofitami krawędzi trzonów. Mniejszego stopnia centralna wypuklina tarczy C2 i C3. Zmniejszenie rezerwy płynowej worka oponowego przed rdzeniem oraz ucisk w otworach międzykręgowych. Rdzeń kręgowy w widocznym odcinku bez zmian sygnał niezmieniony. Kształt i sygnał kręgów niezmienione. Kifoza piersiowa zachowana. Centralno-lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego Th 8-9 oraz centralna Th 4-5 z nieznaczną pośrednią kompresją rdzenia kręgowego. Wysokość kręgów zachowana. Prawdopodobnie naczyniaki trzonów Th5 I Th7 - do dalszej diagnostyki. Nawarstwienia zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów. Rdzeń kręgowy normosygnałowy.

Witam!

MRI kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa. Widoczne są uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 3 i 4 kręgiem lędźwiowym, 4 i 5 kręgiem szyjnym, 5 i 6 kręgiem szyjnym, a także między 4 i 5, 8 i 9 kręgiem piersiowym. Wypukliny krążka to uwypuklenia powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Ucisk korzenia nerwowego czy worka oponowego mówi o tym, że uwypuklenia mogą uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerwy lub rdzeń, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd). Naczyniak to niezłośliwy nowotwór naczyń. Jego występowanie w kręgu zwykle nie daje dolegliwości. Postępowanie zależy od tego, czy naczyniak powoduje jakieś objawy - jeśli nie może to by obserwacja zmian. W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne. U Pani najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie operacyjne. Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem i ustalić wskazania do leczenia zabiegowego.

Pozdrawiam serdecznie!