Jak interpretować wynik badania TK głowy?

Witam, moja Mama ma 75 lat. Badanie TK głowy wykazało: pogłębienie rowków mózgu i mózgu, obniżenie gęstości istoty białej przykomorowo - leucoaraiosis, w płatach ciemieniowych widoczne obszary hypodensyjne - naczyniopochodne, układ komorowy nadnamiotowy nieco poszerzony, nieprzemieszczony, nieznacznie asymetryczny PL, zmiany miażdżycowe tętnic wewnątrzczaszkowych, na wysokości jąder podkomorowych obustronne drobne zwapnienia. Proszę o interpretację (czy można określić to jako otępienie naczyniowe, czy inny rodzaj choroby?).

Co powinnam jeszcze zrobić - leczę Mamę u neurologa (V*** 5 mg 3x1, L*** 1200 mg 2x1) oraz u psychiatry (K*** 25 mg 1x1). Powodem wizyty u psychiatry był jednorazowy atak - Mama słyszała muzykę, śpiew i bała się. Poza tym odczuwa drętwienie prawej ręki. Coraz gorzej słyszy (pomimo że nosi aparat). Bardzo proszę o wyjaśnienie, co Mamie dolega i co mogę jeszcze dla Niej zrobić. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Opis badania wymaga niestety pogłębienia diagnostyki i wykonania badania neuropsychologicznego wraz wykonaniem przesiewowych testów pamięci (MMSE czyli Mini Mental State Examination oraz test rysowania zegara), gdyż opisane zmiany zanikowe mogą być przyczyną problemów z pamięcią i rozwojem otępienia.

Na podstawie przedstawionego opisu można wnioskować że zmiany mają prawdopodobnie pochodzenie naczyniopochodne - czyli powstałe w wyniku zmian krążeniowych. Wskazane jest wyeliminowanie czynników ryzyka dalszych zmian. Konieczne jest wyrównanie ciśnienia tętniczego, gospodarki cholesterolowej, utrzymanie właściwej masy ciała, eliminacja używek, a jeżeli Mama choruje na cukrzycę również wyrównanie poziomu glikemii.
Jednak proszę, że interpretacja wyników badań powinna być wykonywana wraz z badaniem pacjenta i możliwością zebrania wywiadu. Dopiero mając obraz wszystkich składowych oraz wyniki badań dodatkowych można postawić rozpoznania.

Zachęcam do wizyty z Mamą również u neurologa lub geriatry.

Pozdrawiam