Jak interpretować wynik krzywej cukrowej u dziecka?

Moja córka ma 12 lat. Ma astmę, chorobę refluksową przełyku, alergię wziewną i pokarmową, częste wynikające z tego infekcje, zapalenia zatok i uszu. Bierze codziennie sterydy wziewne, leki rozkurczające oskrzela, przeciwhistaminowe i sterydy donosowo. Poza tym mamy kłopot ze wzrostem. Oscyluje on ok. 3 centyla (raczej poniżej). Mam problem: podczas ostatniej hospitalizacji córka miała robioną krzywą cukrową i oznaczaną insulinę. Oto wyniki: glukoza jednostka mg/dl oo--80, 030--146, 060--100, 090--108, 120--91. Insulina profil doustny po glukozie uU/ML oo--4,9, 030--248,4, 060--114,8, 090--143,9, 120--60,3, 150--84,4. U nas nie robi się badań insuliny. Dostałam wypis ze szpitala i nic mi o tych wynikach nie powiedziano. W necie dużo pisze się o insulinooporności. Czy moja córka może ją mieć? Mój tata miał cukrzycę typu 2. Kasia kocha jeść, mierzy 139,4 cm i waży 40 kg. Co powinnam zrobić? No i kortyzol mamy 53 ng/ml. Czy ona może mieć chorobę autoimmunologiczną? Proszę o poradę, Mama.

Witam!
Doustny test obciążenia glukozą (inaczej krzywa cukrowa) znajduje się w granicach normy. Insulina również znajduje się w zakresie normy. Insulinooporności na podstawie wykonanych testów nie można stwierdzić. O wynikach nie powiedziano Pani prawdopodobnie z tego powodu, że były prawidłowe, a wykonano je w celu wykluczenia ewentualnej cukrzycy.
Wzrost córki rzeczywiście znajduje się poniżej 3. centyla, w związku z tym, prawdopodobnie przeprowadzono diagnostykę niskorosłości. Jeśli chodzi o stężenie kortyzolu to pojedyncze oznaczenie stężenia nie ma właściwie żadnego znaczenia diagnostycznego. W diagnostyce zaburzeń kory nadnerczy należy wykonywać profil dobowego wydzielania kortyzolu. W tej chwili nie można stwierdzić żadnego zespołu autoimmunologicznego. Proponuję pozostać pod obserwacją w Poradni Rejonowej (na pewno takie zalecenia pojawiły się przy wypisie) i po pewnym czasie wykonać oznaczenie dobowego wydzielania kortyzolu. Pozdrawiam serdecznie!