Jak interpretować wyniki badania histopatologicznego po resekcji piersi?

Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie wyników badań po resekcji prawej piersi mojej mamy. I jakie są rokowania? Oto treść. Wynik końcowy: Rak przewodowy inwazyjny (invasive carcinoma NST-WHO 2012) oraz przewodowy in situ piersi prawej. Przerzuty raka na węzłach pachy (2/16 węzłów) (NHG3, pT2, pN1a). Obecne cechy inwazji naczyń. (8500/3 T-04023) Opis makroskopowy: Amputowana pierś o wymiarach 22x25x5 cm z tkankami pachy 10x3x3 cm i płatem skóry 27x11 cm. Masa 1350 g. W kwadrancie dolnym przyśrodkowym zachodząc w kierunku brodawki na granicy kwadrantów dolnych obecny guz o wymiarach 4x4,5x3 cm oddalony 1,9 cm od granicy dolnej. 1m7 cm od podłoża i 0,5 cm od powierzchni przedniej. Węzły chłonne dł. do 2 cm.

Opis mikroskopowy: Rak przewodowy inwazyjny(invasive...)- NHG3 (3+3+2 /12 mitoz/ 10 HPF - pole widzenia 0,55 mm). Rak przewodowy in situ (typ lity o pośredniej atypii jądrowej z martwicą comedo 30% guza G2 wg Van Nuysa). Obecne cechy inwazji naczyń. Brodawka bez zmian patologicznych. W utkaniu gruczołu miąższ zanikowy. Węzły chłonne dołu pachowego: Przerzuty raka w węzłach chłonnych (2/16 węzłów). Obecne zatory nowotworowe w naczyniach. Wynik badania immunohistochemicznego: wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych.

Wykazano obecność receptorów progesteronowych w 10-75% jąder komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+0 Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki 67 w 50% jąder komórkowych.

Rak przewodowy inwazyjny (invasive carcinoma NST-WHO 2012) oraz przewodowy in situ piersi prawej. - oznacza raka przewodowego, agresywnego, naciekającego oraz przewodowego nieinwazyjnego, ograniczonego tylko do śródbłonka zajmującego, oba typy raka zajmują po części guza. Przerzuty raka na węzłach pachy (2/16 węzłów) - obecne przerzuty raka w dwóch węzłach chłonnych na 16 zbadanych (NHG3, pT2, pN1a) - zaawansowanie histopatologiczne 3-go stopnia w skali 3-stopniowej (NHG3), guz nowotworowy wielkości od 2 cm do 5 cm (pT2), przerzuty w 1-3 węzłach chłonnych pachowych przy czym wielkość co najmniej jednego przerzutu jest większa niż 2 mm pN1az). Obecne cechy inwazji naczyń. - duże zaawansowanie agresywności raka przechodzącego na naczynia i dającego przerzuty (8500/3 T-04023) - kolejny numer badania histopatologicznego

Opis makroskopowy: Amputowana pierś o wymiarach 22x25x5 cm z tkankami pachy 10x3x3 cm i płatem skóry 27x11 cm. Masa 1350 g. W kwadrancie dolnym przyśrodkowym zachodząc w kierunku brodawki na granicy kwadrantów dolnych obecny guz o wymiarach 4x4,5x3 cm oddalony 1,9 cm od granicy dolnej. 1m7 cm od podłoża i 0,5 cm od powierzchni przedniej. Węzły chłonne dł. do 2 cm. - opis makroskopowy wyciętego sutka wraz z dołem pachowym, guz duży, bo powyżej 2 cm, wycięty doszczętnie w granicach czystości onkologicznej (z zachowaniem zdrowych tkanek wokół)

Opis mikroskopowy: Rak przewodowy inwazyjny(invasive...)- NHG3 (3+3+2 /12 mitoz/ 10 HPF - pole widzenia 0,55 mm). - duża agresywność raka spowodowana licznymi podziałami komórkowymi raka. Rak przewodowy in situ (typ lity o pośredniej atypii jądrowej z martwicą comedo 30% guza G2 wg Van Nuysa). - 30% komórek raka tworzą czopy nowotworowe świadczące o dużej agresywności raka. Obecne cechy inwazji naczyń. - duże zaawansowanie agresywności raka przechodzącego na naczynia i dającego przerzuty. Brodawka bez zmian patologicznych. W utkaniu gruczołu miąższ zanikowy. Węzły chłonne dołu pachowego: Przerzuty raka w węzłach chłonnych (2/16 węzłów). Obecne zatory nowotworowe w naczyniach. Wynik badania immunohistochemicznego: wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w 10-75% jąder komórek nowotworowych. - dobra rokowniczo i leczniczo cecha, czyli obecność w raku receptorów estrogenowych i progesteronowych co daje możliwość włączenia leczenia hormonalnego Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5).

Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+0) - dobrze rokowniczo czynnik, bo komórki pozbawione receptora komórkowego HER2 Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki 67 w 50% jąder komórkowych. - frakcja komórek w fazie S świadcząca o sile mnożenia się komórek raka (duża, bo 50%) Co do rokowania zawsze w takim wypadku trudno ocenić bez wglądu w całościową klinikę pacjenta (także np. wiek, schorzenia dodatkowe). Po analizie wyniku makroskopowego i mikroskopowego z oceną immunohistochemiczną ocena rokowania to około 30-40% przeżycia 10-letniego.