Jak interpretować wyniki badania USG jąder?

Witam! Przesyłam opis wyników badania USG jąder sprzed 2 tygodni. Jądra prawidłowej wielkości. Echogram jąder prawidłowy. Unaczynienie jąder prawidłowe, symetryczne. Obustronnie w głowach najądrzy widoczne pojedyncze torbiele o wym. 4 mm. Poszerzone do 2,1 mm naczynia obu splotów wiciowatych. Nieznaczne zwiększenie ilości płynu w osłonkach obu jąder. Badanie wykonano aparatem Toshiba Aplio MX na SOR. Badanie zostało wykonane 5 dni po zaistnieniu bólu jąder z powodu zaziębienia od siedzenia na lodowatym betonie 10 minut. Lekarz zalecił antybiotyk Doxycyclinum i czopki doodbytnicze do stosowania przez 10 dni.

W związku z czym mam pytania: 1. Czy z tego USG można ustalić, że jest to być może skręcenie naczyń powrózka wiciowatego, ponieważ przez cały czas od pojawienia się bólu jąder nie występuje u mnie erekcja i brak reakcji na bodźce seksualne, tak jakby jądra nie reagowały w sposób właściwy? 2. Czy takie objawy przez tak długi czas mogły być spowodowane martwicą jąder nawet po dniu badania, nawet jeśli na nich tego nie wykryto? 3. Czy możliwy jest powrót do właściwej reakcji na bodźce seksualne? 4. Czy jeżeli jądra nie działałyby prawidłowo z powodu przewlekłego stanu zapalnego co Pan sugerował lub braku przepływu krwi mogłoby dojść do nie wydzielania testosteronu przez jądra do organizmu i braku wydzielania spermy ani erekcji? 5. Jaka jest reakcja organizmu (narządu) na niewłaściwe działanie jąder lub ich obumarcie? Proszę o odpowiedź na te pytania.

1. Czy z tego USG można ustalić, że jest to być może skręcenie naczyń powrózka wiciowatego ponieważ przez cały czas od pojawienia się bólu jąder nie występuje u mnie erekcja i brak reakcji na bodźce seksualne tak jakby jądra nie reagowały w sposób właściwy? - Na pewno nie doszło do skręcenia jądra, czyli skręcenia powrózka nasiennego, a w tym przypadku i splotu wiciowatego. Taki stan dokładnie widać w badaniu USG (brak przepływu w naczyniach poniżej skrętu). Proszę się tym stanem nie zamęczać i nie szukać martwicy jąder. To ostry stan kliniczny, który już dawno doprowadziłby Pana do pilnej, nagłej hospitalizacji (ból nie do zniesienia). Zapewne wszystko wróci do normy po niedługim czasie w przypadku prawidłowego leczenia. Trzeba jeszcze z tym problemem udać się na kontrolne badanie do urologa.

2. Czy takie objawy przez tak długi czas mogły być spowodowane martwicą jąder, nawet po dniu badania nawet jeśli na nich tego nie wykryto? - Wątpię i myślę, że do martwicy nie doszło. Myślę, że to przewlekły stan zapalny powodujący takie dolegliwości jak Pan opisuje. 3. Czy możliwy jest powrót do właściwej reakcji na bodźce seksualne? - Tak, oczywiście po opanowaniu stanu zapalnego. 4. Czy jeżeli jądra nie działałyby prawidłowo z powodu przewlekłego stanu zapalnego co Pan sugerował lub braku przepływu krwi mogłoby dojść do nie wydzielania testosteronu przez jądra do organizmu i braku wydzielania spermy ani erekcji? - Zaburzenia takiego stanu mogłyby wyniknąć w przypadku stanu zapalnego. Najpierw doszłoby do zaburzenia w produkcji i wydzielania spermy, a na samym końcu, jeśli doszłoby do zniszczenia jąder problemu z produkcją testosteronu.