Jak interpretować wyniki usg tarczycy?

Zrobiłam USG tarczycy, ponieważ badania krwi wykazały podwyższone TSH. Proszę o pomoc w interpretacji moich wyników. TARCZYCA: powiększona w zakresie płata prawego, w położeniu typowym. WYMIARY PŁATÓW: prawy: 20 x 20 x 53 mm, lewy: 16 x 17 x 48 mm. CIEŚŃ: 7mm. OBJĘTOŚĆ: całkowita:17,7ml, prawy płat: 10,9 ml, lewy płat: 6,8 ml. STRUKTURA: niejednorodna. BUDOWA: guzkowa. Echogeniczność gruczołu w całości lekko obniżona. W płacie lewym obecność hiperechogenicznego ogniska o śr. 5mm i echogramie tk. podporowej, przepływ lekko wzmożony. REGIONALNE WEZŁY CHŁONNE: niepowiększone. TSH - 9,69, FT4 -9,65. Co to oznacza? Czym jest obniżona echogeniczność i co to jest hiperechogeniczne ognisko? Co oznacza: niejednorodna struktura i budowa guzkowa? Pierwszą wizytę u endokrynologa mam w przyszłym tygodniu i chciałabym mieć wszystkie potrzebne badania, czy muszę jeszcze jakieś wykonać, czy na podstawie tych można w pełni zdiagnozować moją chorobę? Bardzo proszę o pomoc i z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz ultrasonograficzny tarczycy oraz wyniki badań wskazujące na niedoczynność gruczołu, mogą sugerować rozpoznanie przewlekłego zapalenia gruczołu, np. wola Hashimoto. W celu dokładnego postawienia rozpoznania konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, m.in. oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Prawdopodobnie potrzebna będzie biopsja cienkoigłowa tarczycy i wykrytej zmiany ogniskowej. Proszę poddać się diagnostyce i leczeniu według planu lekarza endokrynologa. Przed wizytą nie trzeba wykonywać dodatkowych badań.

Hipoechogeniczność i hiperechogeniczność oznaczają właściwość tkanki określającą jej zdolność odbijania/pochłaniania fali ultradźwiękowej. Obniżona echogeniczność miąższu tarczycy świadczyć może o pewnym procesie zapalnym i zaburzonej strukturze tkanki. Zmiana hiperechogeniczna, z podwyższonym przepływem naczyniowym, na pewno wymaga dalszej diagnostyki pod kątem onkologicznym - konieczna będzie biopsja cienkoigłowa w celu oceny charakteru zmiany.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.