Jak jej pomóc? Problem koleżanki.

Moja koleżanka, Ewelina, waży 55 kg, ma 170 cm, będzie mieć 14 lat w czerwcu. Ćwiczy na wf-ie, a wf mamy trzy godziny tygodniowo. Ona chce się odchudzać, bo uważa że ma brzuch. Jak mam ją przekonać, żeby tego nie robiła? A co jej poradzić, jeżeli ona nie ma w ogóle piersi. Nic a nic. Prawie że wcale. Jak jej pomóc?
ponad rok temu

Witam,

Brak piersi w wieku koleżanki nie jest niczym niezwykłym. Niektóre dziewczyny dojrzewają wolniej i piersi rosną później. Przyczyną może być też zbyt mała podaż kalorii dostarczanych z pożywieniem, która hamuje dojrzewanie.
Powinnaś uświadomić koleżance, że najważniejsze jest zdrowie. Jeśli nie obserwuje jeszcze zmian związanych z dojrzewaniem, powinien to być dla niej znak, że za mało je. Takie osoby trzeba wspierać i uświadamiać im jak niebezpieczne jest nadmiernie odchudzanie, które może doprowadzić też do nadmiernej łamliwości kości, paznokci, suchych włosów i ciała, a przede wszystkim do anoreksji!
Póki co nie ma jeszcze powodu do paniki. BMI Twojej koleżanki wynosi 19, oznacza to normę. BMI poniżej 18,5 to niedowaga.
To, że ćwiczy na lekcjach wf-u jest prawidłowe i z pewnością nieszkodliwe.

Pozdrawiam.