Jak korzystać z okularów?

Jestem kobietą, mam niecałe 18 lat. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że coraz słabiej widzę i wybrałam się do okulisty. Miałam robione jakieś zdjęcie komputerowe oczu. Na następnej wizycie miałam dobierane szkła. Niestety trafiłam na taką okulistkę, która praktycznie nic mi nie powiedziała co do tego, jak mam używać tych okularów. Mam przepisane na oboje oczu -1. I nie wiem, czy powinnam je zdejmować do czytania, czy nie? Chodzę do szkoły, więc przepisując z tablicy, potrzebne mi okulary, ale znów nie wiem jak z pisaniem w zeszycie z bliska? Czy mogłabym uzyskać informacje, jak powinnam korzystać z okularów?

KOBIETA ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani,

Na podstawie rodzaju szkieł, jakie zostały Pani przepisane, można stwierdzić, iż rozpoznano u Pani krótkowzroczność, niewielkiego stopnia. Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych oka ludzkiego. Promienie świetlne, które w nieakomodującym oku zdrowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku krótkowzrocznym ogniskowane są przed siatkówką, w wyniku czego powstaje obraz nieostry. Stosuje się w takim wypadku soczewki rozpraszające wklęsło-wypukłe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach, dodając znak minus. Okulary powinna Pani nosić na co dzień, zwłaszcza gdy istnieje konieczność dokładnego widzenia z pewnej odległości, jak np. przepisywanie z tablicy w czasie zajęć szkolnych.