Jak leczy się chorobę poprzeszczepową?

Mój mąż jest 40 dni po przeszczepie szpiku od dawcy niespokrewnionego, wczoraj dowiedziałam się, że pojawiła się choroba poprzeszczepowa związana z jelitami (straszne bóle brzucha, biegunka, podwyższona temperatura na razie ustąpiła). Czy wiąże się to z szybką śmiercią (czy najgorszy scenariusz jest do uniknięcia), czy jest jakaś szansa na opanowanie tej choroby? No i co jeszcze ważne, jak wygląda leczenie takiej choroby i jak długo trzeba czekać na efekty leczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

choroba przeszczepowa to inna nazwa tzw. choroby GVHD (z ang. graft versus host disease - co oznacza - przeszczep przeciwko gospodarzowi). W mniejszym lub większym nasileniu występuje u większości pacjentów po przeszczepie szpiku.

Istotą GVHD jest odpowiedź immunologiczna leukocytów (białych krwinek), a dokładniej limfocytów T dawcy, które mogą znajdować się w przeszczepianym materiale podczas przeszczepu szpiku i reagują przeciwko komórkom organizmu biorcy.

Wyróżniamy postać ostrą GVHD – do 100 dni po przeszczepie, oraz postać późną – po upływie 100 dni od chwili przeszczepu szpiku.

Choroba atakuje głównie przewód pokarmowy oraz skórę.

U Pani męża mamy zatem do czynienia z postacią ostrą GVHD z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Choroba GVHD cechuje się różnymi stopniami nasilenia i od tego uzależnione jest leczenie. Zwykle stosuje się leki immunosupresyjne (hamujące odpowiedź układu immunologicznego), sterydy. Czasami konieczne jest także włączenie antybiotyków lub leków przeciwwirusowych, ponieważ niestety z jednej strony leki immunosupresyjne hamują chorobę poprzeszczepową, ale zwiększają ryzyko ciężkich infekcji. Powikłania śmiertelne niestety zdarzają się, ale zwykle większość przypadków GVHD udaje się opanować.

Konieczny jest stały kontakt z lekarzem hematologiem prowadzącym męża i zgłaszanie jakichkolwiek objawów, jakie Państwa zaniepokoją. Czasami szybkie wdrożenie leczenia czy hospitalizacja może ocalić życie pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie