Jak leczy się chorobę poprzeszczepową?

Mój mąż jest 40 dni po przeszczepie szpiku od dawcy niespokrewnionego, wczoraj dowiedziałam się, że pojawiła się choroba poprzeszczepowa związana z jelitami (straszne bóle brzucha, biegunka, podwyższona temperatura na razie ustąpiła). Czy wiąże się to z szybką śmiercią (czy najgorszy scenariusz jest do uniknięcia), czy jest jakaś szansa na opanowanie tej choroby? No i co jeszcze ważne, jak wygląda leczenie takiej choroby i jak długo trzeba czekać na efekty leczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Czy rak piersi jest wyleczalny?

Witam serdecznie,

choroba przeszczepowa to inna nazwa tzw. choroby GVHD (z ang. graft versus host disease - co oznacza - przeszczep przeciwko gospodarzowi). W mniejszym lub większym nasileniu występuje u większości pacjentów po przeszczepie szpiku.

Istotą GVHD jest odpowiedź immunologiczna leukocytów (białych krwinek), a dokładniej limfocytów T dawcy, które mogą znajdować się w przeszczepianym materiale podczas przeszczepu szpiku i reagują przeciwko komórkom organizmu biorcy.

Wyróżniamy postać ostrą GVHD – do 100 dni po przeszczepie, oraz postać późną – po upływie 100 dni od chwili przeszczepu szpiku. 

Choroba atakuje głównie przewód pokarmowy oraz skórę.

U Pani męża mamy zatem do czynienia z postacią ostrą GVHD z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Choroba GVHD cechuje się różnymi stopniami nasilenia i od tego uzależnione jest leczenie. Zwykle stosuje się leki immunosupresyjne (hamujące odpowiedź układu immunologicznego), sterydy. Czasami konieczne jest także włączenie antybiotyków lub leków przeciwwirusowych, ponieważ niestety z jednej strony leki immunosupresyjne hamują chorobę poprzeszczepową, ale zwiększają ryzyko ciężkich infekcji. Powikłania śmiertelne niestety zdarzają się, ale zwykle większość przypadków GVHD udaje się opanować.

Konieczny jest stały kontakt z lekarzem hematologiem prowadzącym męża i zgłaszanie jakichkolwiek objawów, jakie Państwa zaniepokoją. Czasami szybkie wdrożenie leczenia czy hospitalizacja może ocalić życie pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty