Jak leczyć infekcję grzybiczą zatok?

Chciałabym dowiedzieć się, jakie są metody leczenia infekcji grzybiczej/kandydoza zatok. Jakie leczenie miejscowe jest w takim przypadku możliwe? Jak długo powinno trwać i do jakiego lekarza można zwrócić się po pomoc? Czy potrzebne są jakieś leki ogólnoustrojowe? Proszę o wskazówki.

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!
Grzybica zatok objawia się głównie bólem okolicy zatok, głowy, zbierającą się wydzieliną spływającą po gardle, nieprzyjemnym zapach z ust. Najczęściej powstaje u osób z rozpoznanym przewlekłym zapaleniem zatok i jest problemem wymagającym leczenia. Zapalenia grzybicze zatok występują w sytuacji zaburzonej wentylacji zatok. W leczeniu stosuje się zarówno metody zachowawcze: stosowanie celowanej antybiotykoterapii, leków mukolitycznych, antyhistaminowych, glikokortykosteroidów, leków przeciwgrzybiczych oraz immunoterapii, jak i metody zabiegowe. Operacje w obrębie zatok w chwili obecnej najczęściej wykonywane są metodą endoskopową, czyli jak najmniej inwazyjną. Płukanie zatok pozwala na usunięcie zalegającej wydzieliny oraz wprowadzenie do wnętrza zatok leków. Powinna Pani zgłosić się do lekarz laryngologa, który w zależności od stanu klinicznego zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam serdecznie!