Jak leczyć jaskrę i zespół suchego oka?

Moja mama (74 lat) cierpi na jaskrę i suche oko. W ciągu ostatnich 2-3 miesięcy bardzo pogorszył się jej wzrok. Podczas ostatniej wizyty i badania okulistycznego dowiedziała się, że w niedługim czasie może w ogóle stracić wzrok, że jest to proces nieodwracalny i nieuleczalny dostępnymi lekami. Została skierowana na dodatkowe badania okulistyczne. Moje pytanie brzmi - czy przyjmowanie w większej dawce luteiny i zeaksantyny (Nanoluteiny) może spowolnić proces, czy istnieje możliwość leczenia operacyjnego włącznie z przeszczepem siatkówki? Gdzie możemy szukać pomocy? Jesteśmy tą informacją zdruzgotani. Mama jest w świetnej formie fizycznej.

Witam serdecznie!

Jaskra jest poważną chorobą mogącą prowadzić nawet do utraty wzroku. Rozumiem Pani niepokój, ale niestety bez możliwości wykonania badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu, a w tym wypadku również badania okulistycznego, nie da się odpowiedzieć na Pani pytanie w sprawie dalszych rokować i przebiegu choroby. Preparaty o które Pani pyta raczej nie przyniosą spodziewanych efektów, natomiast więcej informacji odnośnie możliwości diagnostyki i leczenia uzyska Mama po wykonaniu badań dodatkowych zaleconych przez lekarza okulistę - proszę wykonać zalecane procedury i ponownie zwrócić się do lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z innym lekarzem specjalistą, który będzie miał możliwość badania, tym bardziej że do okulisty nie jest wymagane skierowanie. Proszę jednak najpierw poszerzyć zalecaną diagnostykę.

Pozdrawiam