Jak leczyć nadmierne pocenie się w nocy?

Witam mam 28 lat i nazywam się Bogdan Moim problemem jest  nadmierne pocenie sie w nocy. Przez ostatnie kilka tygodni zdarza sie ze musze zmieniac bielizne bo oblewaja mnie poty Pościel też musze zmieniac raz w tygodniu. Nie jestem przeziębiony na nic nie choruje.  Nie mam tych dolegliwośc w dzień tylko w nocy. Nic mi się nie śni strasznego abym tak się pocił. Po prostu budze się i czuje ze jestem caly mokry. Proszę o wytłumaczenie mi tego.  Czy jestem na cos chory czy takie pocenie nocne w ogóle się leczy. D czego mam zacząć czy mam robić jakies badania czy mam liczyc na to ze to samo minie. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo pot o dziwnym zapachu mogą być sygnałem kłopotów ze zdrowiem - , cukrzycy, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Ale pot to tylko jeden z objawów choroby. Pocimy się, gdy mamy grypę lub cierpimy na niestrawność. Czasem jednak oblewają nas poty bez wyraźnej przyczyny. Tłumaczymy to np. upałem, stresem. Tymczasem pot bywa objawem przewlekłej choroby lub może zapowiadać poważne problemy ze zdrowiem dlatego też w tym momencie warto udać się do lekarza by wykonac podstawowe badania.

Magdalena Mroczek

Podstawą leczenia w takiej sytuacji jest leczenie choroby podstawowej. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić w przebiegu bardzo wielu różnych chorób. Ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu i badanie fizykalne. Proszę zapisać się do lekarza rodzinnego i ponownie wykonać badania krwi i moczu. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić też w przebiegu wielu groźnych chorób tj. nowotwór. Czasami jednak przyczyną ich występowania jest np. silny stres. Ważne jest w jakich dokładnie okolicznościach występuje pocenie się.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na występowanie nocnych potów , których nie można wytłumaczyć infekcją czy gorączką. Są one bardzo zlewne, nieraz tak silne, że wybudzają pacjenta ze snu. Tego typu pocenie się może być związane z nowotworem. Poza tym może towarzyszyć im np. chudnięcie. Jeśli tego typu objawy występują u Pana proszę natychmiast zgłosić się do lekarza w celu natychmiastowego wykluczenia choroby nowotworowej. Nocne poty mogą też wystąpić w przebiegu chorób bakteryjnych tj. gruźlica. Ważny jest wywiad i objawy towarzyszące.

Zlewne poty mogą wystąpić w przebiegu niedoczynności tarczycy. Warto zbadać TSH, jak i również fT3 i fT4, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Poza tym za zimne poty mogą odpowiadać niektóre stany emocjonalne, takie jak nadmierny stres czy napady paniki. Zimne poty występują też w przebiegu chorób bakteryjnych i wirusowych.

Czasami poty występują w cukrzycy, w stanach hipoglikemii, kiedy to stężenie cukru we krwi spada poniżej 55 mg/dl. Towarzyszyć temu może trzęsienie się dłoni i omdlenia. Czy był u Pana badany poziom cukru we krwi i czy cukrzyca została wykluczona?

Radzę raz jeszcze zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przyczynę tego typu dolegliwości należy koniecznie wyjaśnić i nie można lekceważyć tego stanu.