Jak leczyć napady lęku?

Czy C*** 20 mg to dobry lek na moje dolegliwości? Byłam dziś u lekarza, ponieważ obecnie jestem w UK, wolę też się poradzić kogoś w Polsce. Wczoraj miałam napad lęku, a wcześniej ciągle miałam natrętne myśli, że zachoruję na coś i umrę lub że powtórzy się moja sytuacja sprzed 6 lat. Wtedy to rok cierpiałam z powodu napadów lęku i byłam miesiąc w szpitalu. Psychoterapia i leki pomogły na 6 lat. Jak widać, znów się stresu chyba za dużo nazbierało, wyszłam za mąż, zmieniłam pracę i miejsce zamieszkania. Na ten stan lekarz przepisał mi C*** 20 mg. Z powodu skutków ubocznych boję się brać jakiekolwiek leki, kiedyś tak było właśnie, zamiast leki mi pomóc, czułam się coraz gorzej. Jedynie C*** był ok, czułam się dobrze po nim. Proszę mi poradzić, powinnam zacząć brać ten C***, czy nie, bo na forum czytałam, że bardziej on szkodzi niż pomaga? Z uszanowaniem.

Witam Pani Anno!

Niestety nie znam pełnego obrazu zaburzeń, jakie się pojawiły, nie mam również pełnych danych z wywiadu psychologicznego i dlatego nie mogę Pani powiedzieć czy przepisany lek będzie skuteczny. Jestem jednak przekonana, że lekarz, którego się Pani radziła miał pełen wgląd w sytuację i dzięki temu dokonał najlepszego dla Pani wyboru. Ze swojej strony proszę Panią o nieco większe zaufanie do swojego lekarza jak i oczywiście baczne obserwowanie tego, jaki wpływ na Pani nastrój będzie miało przyjmowanie leku. Jeśli cokolwiek wzbudzi Pani obawy lub wątpliwości zawsze ma Pani prawo skontaktować się z lekarzem prowadzącym i dopytać o te kwestie.

Każdy lek ma również pewne działania niepożądane, ale nie oznacza to, że muszą one wystąpić także w Pani przypadku. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne specyfiki. Proszę nie sugerować się opiniami internautów, często nie są one obiektywne a większość prób samodzielnej diagnozy poprzez czytanie najróżniejszych wypowiedzi na forach internetowych kończy się jeszcze większym zagubieniem. Raz jeszcze serdecznie zachęcam do obdarzenia swojego lekarza większym zaufaniem – to człowiek, który podjął decyzję odnośnie przepisania Pani leku na podstawie przedstawionych faktów odnoszących się do Pani osoby.

Ze swojej strony mogę Pani jeszcze doradzić stosowanie ćwiczeń rozładowujących napięcie emocjonalne. Sądzę, że warto zająć się teraz swoim wnętrzem i zadbać o większy spokój ducha. Proszę się zastanowić, co Panią najbardziej relaksuje? Może będzie to sport, może słuchanie muzyki, czy też ćwiczenia relaksacyjne, których wiele przykładów może Pani znaleźć w internecie. Sadzę, że w połączeniu z farmakoterapią może to przynieść oczekiwane rezultaty.

Serdecznie pozdrawiam