Jak leczyć nogę, która ropieje po ukąszeniu przez kleszcza?

Co mam zrobić - 2 lata męczę się z nogą, która ropieje, bo jest po ukąszeniu kleszcza. Mam 55 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji konieczne jest wykonanie badań w kierunku boreliozy, chociaż rumień wędrujący zazwyczaj przebiega bez objawów ogólnych i ulega wygojeniu.

Opisaną zmianę koniecznie powinien obejrzeć lekarz, najlepiej lekarz chorób zakaźnych. Być może wskazane będzie wykonanie badań dodatkowych w tym badań mikrobiologicznych, aby można było zastosować nie tylko leczenie objawowe, ale także skuteczne leczenie przyczynowe.

Warto także zastanowić się czy problem ukąszenia przez kleszcza nie nałożył się na istniejące zaburzenia krążenia w kończynie dolnej, może to spowodować utrudnione gojenie.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem chorób zakaźnych, ewentualnie lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl