Jak leczyć obrzęk plamki w jednym oku?

Od kilku dni mam objawy rozeznane przez okulistę jako obrzęk plamki w jednym oku - nieostre widzenie centralne, zmiana barw. Za kilka dni mam umówione badanie OCT. Chciałabym wiedzieć, jak moja choroba powinna być leczona i czy ważny jest czas rozpoczęcia właściwej terapii. Otrzymałam krople jak w jaskrze (choć nie mam jej), NLPZ w kroplach i ca. D******** oraz witaminy. Czy ważna jest dieta? Czy unikać wysiłku fizycznego, czy mogę normalnie czytać, oglądać telewizję? Jak pilna jest konsultacja w Por. Siatkówkowej?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Obrzęk torbielowaty plamki wymaga dokładnie takiego leczenia jakie Pani opisała. Dobrze też, że ma Pani umówione badanie OCT, bo tylko w tym badaniu można dokładnie ocenić plamkę żółtą, czyli centralną część siatkówki.

Obrzęk torbielowaty należy jednak traktować jak objaw, co obliguje do poszukania przyczyny tego obrzęku, a przynajmniej wykluczyć niektóre z nich, tj. zmiany cukrzycowe, zakrzep. Do tego przydaje się wykonać angiografię fluoresceinową.

Leczenie tego typu schorzeń w zasadzie nie wymaga wizyty w typowej Por. Siatkówkowej.

Pozdrawiam