Jak leczyć padaczkę alkoholową?

Witam! Około roku temu miałem napad padaczkowy, który był wywołany zaprzestaniem picia alkoholu, ciąg trwał bardzo długo, bo około 1 roku (czas, jaki nadużywałem alkoholu to około 5 lat). Napad ten rozwinął się po upływie około 24-36 godzin, z tego co wiem miałem napad drgawkowy, który trwał około 15 minut, po czym przyjechało po mnie pogotowie. Zostałem zabrany do szpitala, gdzie zostały mi zrobione badania wszelkiego rodzaju wraz z pobraniem krwi, tomografią głowy itp. (moje ciśnienie w momencie odzyskania świadomości to 200/160). W szpitalu po przeprowadzeniu badań po około 2 godzinach dostałem zastrzyk i zostałem odesłany do domu (niestety nie posiadam wypisu). Od tamtego momentu zaprzestałem całkowicie picia alkoholu, także staram się zwracać uwagę na to, aby produkty spożywcze nie miały zawartości alkoholu nawet najmniejszej ilości.

Od tamtej pory wszystko się zmieniło, odzyskałem sprawność fizyczną, apetyt, nie narzekam na bezsenność, mam także stałą pracę. Nie odczuwam także niczego niepokojącego w moim stanie zdrowia (co myślę, że jest najważniejsze - nie czuję takiej potrzeby, aby się napić, po prostu to znikło). I moje pytanie jest takie - co jeszcze powinienem zrobić? Czy poddać się terapii lub czegoś w tym rodzaju? I czy taki atak może jeszcze powrócić? Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam!

Witam!

Bardzo się cieszę, iż zdecydował się Pan na tak radykalne i jednocześnie pozytywne zmiany w swoim życiu. Już teraz widać, że ta odmiana stylu życia wprowadziła Pana na właściwe tory, czuje się Pan spokojniejszy a przede wszystkim zdrowszy. Takie listy zawsze napawają mnie optymizmem.

Padaczka alkoholowa nie jest chorobą przewlekłą, nie jest także chorobą dziedziczną. Zwykle jej objawy ustępują w kilka tygodni po całkowitym odstawieniu alkoholu. Chodzi o to by wydalić wszystkie toksyny alkoholowe oraz przywrócić właściwy poziom składników mineralnych w organizmie. Z Pana wiadomości wynika, iż podjął Pan działania zmierzające do oczyszczenia organizmu i już widać tego efekty. Ze swojej strony mogę tylko prosić by nie poprzestawał Pan w swoich postanowieniach i działaniach.

Istnieje pewne ryzyko, że padaczka alkoholowa może być pewnym zwiastunem pojawienia się padaczki występującej z przyczyn organicznych, a więc będącej skutkiem uszkodzeń mózgu. Aby wykluczyć taką ewentualność mogę zaproponować konsultację z lekarzem.

Podsumowując, uważam, że jest Pan na dobrej drodze. Jeśli czuje się Pan obecnie dobrze, jeśli czuje się Pan na tyle silny by nie złamać swoich postanowień sądzę, że podjęte działania są wystarczające. Jeśli jednak ma Pan pewne wątpliwości wówczas doradzałabym bezpośrednią konsultację z psychologiem – to pozwoli rozwiać wszelkie obawy. W chwilach kryzysu zawsze może Pan także skorzystać z telefonu zaufania np. 22 853 52 22 (Fundacja Dominik - dyżur psychologa odbywa się w środy i piątki w godz. 16.30 - 19.30). Inną ewentualnością jest także udział w spotkaniach grup AA. W większości miast w Polsce można znaleźć takie grupy.

Serdecznie pozdrawiam!

Jeżeli nie będzie Pani pił alkoholu to atak padaczki alkoholowej nie pojawi się. Życzę wytrwałości w postanowieniu. Zrobił Pan bardzo wielką rzecz dla siebie!

Wszystko zależy od Ciebie ;-) Zależy od tego czy dasz radę wytrwać w swoim postanowieniu (gratuluję!). Jeśli kiedyś odczujesz, że pojawią się problemy lub chwila złamania - możesz skorzystać z podbudowy od psychoterapeuty.

Istnieje też coś takiego jak coaching - czyli wzmacnianie swoich stron i podnoszenie wartości osobistych - zalecam do skorzystania z tej formy pomocy gdyż nie powinna być ona bardzo droga a wizyty u coacha nie będą zbyt częste ;-)

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.