Jak leczyć powiększony węzeł pachwinowy?

Od dwóch lat mam powiększony prawy węzeł pachwinowy i prawa warga sromowa jest opuchnięta. Co może być przyczyną i jak ten stan leczyć? Dodam, że przed okresem pojawia się zapalenie grzybicze, które leczę i biorę tabletki antykoncepcyjne.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, tym bardziej że nie wiem jakiego okresu czasu dotyczy ta opisywana zmiana.
Niewątpliwie powiększony węzeł chłonny powinnien skłaniać do poszukiwania ogniska zakażenia w danej okolicy.
Radziłabym, aby udała sie Pani do lekarza ginekologa, który w badaniu określi, czy rzeczywiście mamy do czynienia z powiększeniem węzła chłonnego i sprawdzi dokładnie przyczyny opuchnięcia w obrębie wargi sromowej (może to łagodne zapalenie gruczołu Bartholina?)
W przypadku infekcji grzybiczych rzadko dochodzi do powiększenia węzłów - chyba że infekcja ma charakter masywny, ale wówczas powiększenie jest symetryczne.

Pozdrawiam