Jak leczyć psychozę?

Moją żonę leczy prywatnie lekarz psychiatra - już ponad 3 miesiące i bez efektu. W lipcu otrzymywała S*** T*** 50 mg 1 tabletkę rano, w sierpniu A*** 20 mg również 1 rano. We wrześniu i październiku bierze S*** 50 mg + H**** 25 mg jedną rano i w południe, a wieczór 2. Niestety żadnych efektów. Żona ma urojenia, wmawia sobie różne choroby. Rano ma podwyższone ciśnienie do 240. Daję T*** C*** 5 mg i ciśnienie obniża się do 140-150. Proszę o poradę, czy dalej korzystać z usług tego lekarza, bo już 4 miesiąc leczy bez efektu.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie jestem psychiatrą i oczywiście nie znam się na doborze dawek leków psychotropowych, jakie zażywa Pana żona. Rozumiem, że żona z racji urojeń cierpi na jakiś rodzaj psychozy. Warto podczas najbliższej wizyty u lekarza psychiatry zasugerować, że przepisane leki nie skutkują w przypadku Pana żony. Może wówczas zmieni leki na bardziej skuteczne. Proszę również wspomnieć o podwyższonym ciśnieniu. To bardzo niepokojący objaw. Jeśli żona cierpi również na nadciśnienie, może trzeba będzie zmodyfikować proces leczenia. Terapia zaburzeń psychotycznych oczywiście jest trudna. Czasami niektóre objawy są oporne na farmakoterapię. Jednak w większości przypadków daje się dobrać leki w taki sposób, że niwelują one objawy chorobowe w postaci urojeń czy omamów. Jeżeli sposób leczenia nie odpowiada Państwu albo mają Państwo jakieś wątpliwości, można skonsultować się z innym lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia