Jak leczyć trzeszczące kolana?

Mam 12,5 roku. Od pół roku mam problemy z kolanami. Gdy kucam, mam wrażenie jakby kości ocierały się o siebie. Słychać wtedy dziwny dźwięk. Powiedzmy, że tak jakby kliknięcie. Czuję też przez cały czas dziwne uczucie, jakby niewygodę w kolanie, mam wtedy wrażenie, że kości są nie na swoim miejscu. Ostatnio doszły też inne objawy. Gdy się rozciągałam, poczułam w lewej nodze, na odcinku między biodrem a kolanem, z boku, jakby coś mi przeskoczyło.

Jakieś 3 tygodnie później przeskoczył mi lewy łokieć. Z każdą sekundą czułam jakby coś się rozrywało, przy czym nie czułam bezpośredniego bólu, lecz nie do opisania niewygodę, która sama sprawiała mi ból. Przeszło, gdy skręciłam tułów z biodrem z kierunkiem wskazówki zegara. Powtórzyło się to mi 2 razy. Muszę dodać, że gdy robiłam ćwiczenia, byłam już nieco rozciągnięta i nie wysilałam się.

Jestem osobą dosyć ruchliwą. Chodzę dwa razy w tygodniu na godzinną lekcję tańca, a w sobotę i niedzielę jeżdżę konno. Mam może z 2 czy 3 kg nadwagi i około 150 cm wzrostu. Nie miałam w życiu żadnych złamań ani skręceń. Ostatnio czuję się coraz gorzej.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisane przez Panią dolegliwości wymagają dalszej diagnostyki. Być może objawy wynikają ze zbyt małej ilości płynu stawowego, co powoduje wrażenie ocierania się o siebie powierzchni stawowych. Opisywane przez Panią przeskakiwania kości mogą być związane na przykład z osłabieniem więzadeł. Jest Pani w wieku, kiedy następuje wzrost kości, warto zadbać o swoją dietę - powinna być bogata w wapń i witaminę D3.

Proszę porozmawiać na ten temat z rodzicami i udać się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam