Jak leczyć zakażenie poszpitalne?

Dobry wieczór! Jestem po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu obumarłej ciąży. Po zabiegu nie dostałam żadnych zaleceń dotyczących przyjmowania antybiotyku celem zapobieżenia infekcji. Pragnę podkreślić, iż w szpitalu byłam jedną dobę! Po wyjściu do domu nie przyjmowałam żadnych antybiotyków, gdyż nie zlecił mi tego lekarz prowadzący i nie było nic w zaleceniach w karcie leczenia szpitalnego. I rozpoczął się mój koszmar, który trwa już ponad rok!!!

Po 3 tygodniach od zabiegu w posiewie z kanału szyjki macicy wyszła Klebsiella pneumonie (wzrost bardzo obfity), a w posiewie z dnia przeprowadzenia zabiegu jej nie było - było wszystko OK. Lactobacillus na 2 plusy. Świadczy to o typowym zakażeniu poszpitalnym, czego przyczyną było niepodanie osłonowo antybiotyku. Czy po każdym takim zabiegu należy podawać osłonowo antybiotyki? Jakie jest leczenie, czy miejscowe i doustne jednocześnie? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bakteria, o której Pani pisze jest drobnoustrojem chorobotwórczym. Należałoby ją zwalczyć. W tym celu dobrze byłoby wykonać antybiogram, aby stwierdzić jaki antybiotyk będzie skuteczny w tej walce, a następnie przeprowadzić pełną antybiotykoterapię. Istnieje również na rynku szczepionka, która uodparnia organizm m.in. na tą bakterię. W razie nieskutecznego leczenia antybiotykami polecam taką formę zwalczania bakterii.

Zakażenia szpitalne zawsze zdarzały się i zawsze będą się zdarzać, oczywiście rolą personelu medycznego jest robienie wszystkiego, aby temu zapobiec. Nie podaje się antybiotyków standardowo po łyżeczkowaniu po poronieniu, chyba że było tzw. poronienie septyczne (z twarzyszącą gorączką). Proszę nie traktować tego zdarzenia w kategoriach błędu lekarskiego, a raczej nieszczęśliwego zbiegu okoliczności połączonego z Pani osłabioną odpornością.

Pozdrawiam serdecznie!