Jak leczyć zaparcia nie powodując wzdęć?

Witam, Mam 27 lat, 168 cm, 58kg. Mam ogromny problem z zaparciami i wzdęciami. Odstawiłam środki przeczyszczające (herbatki z sensesm) które przestały na mnie działać. Pojawiły się zaparcia, wypróżnianie raz na 2 dni, z wielkim trudem. Walcząc z zaparciami zmieniłam swój jadłospis. Wprowadziłam 3x dziennie łyżeczkę lnu mielonego rozpuszczonego w szklance wody. Dziennie spożywam 5 posiłków-szklanka wody na czczo, śniadanie : pieczywo graham, orkiszowe 2 kromki, z ogórkiem zielonym, ewentualnie białym twarogiem, nie jem wędlin. W pracy ok 12 posiłek na ciepło-warzywa (brokuł, pomidor, ogórek, fasolka szparagowa, kalafior) na parze z makaronem albo kaszą jęczmienną, dodaję kurczaka lub rybę na parze, później czasem jabłko, jogurt, w domu ok 17 jogurt naturalny, 2 łyżki otrąb, na kolację gotowany szpinak, albo surówka z kapusty czy buraków gotowanych, czasem kefir. Wypijam dziennie ok 8 szklanek wody i herbaty, kawy nie piję. Nie palę. Nie jem słodyczy, alkohol sporadycznie. Codziennie ok. godziny ćwiczę w domu. Rano zażywam również probiotyki. Zmiana diety nie tylko nie wyleczyła zaparć, ale zaczęły się pojawiać okropne wzdęcia i bóle brzucha ustępujące po wypróżnieniu. Nieprzyjemne uczucie pełności i ciężkości. Próbowałam pić łyżkę oliwy na czczo, ale nie jestem jej w stanie przełknąć, zmusiłam się ale i to nie pomogło-nie widziałam efektów w walce z zaparciami. Proszę o pomoc, może trzeba moją dietę zmodyfikować? Jak przyspieszyć przemianę materii? czy rozleniwione herbatkami przeczyszczającymi jelita wrócą do normalnej pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 20,56, więc mieści się w granicach normy.

Przedstawiony jadłospis jest bogaty w błonnik i płyny. Taka kuracja powinna zapobiegać zaparciom. Owszem produkty zbożowe z pełnego przemiału, warzywa, owoce dodatkowo mogą powodować wzdęcia.

Radziłabym Pani udanie się do lekarza pierwszego kontaktu i przedstawienie swojego problemu, jeżeli problem zaparć nie minął po zastosowaniu diety. Opisane objawy są częste u osób chorujących na zespół jelita nadwrażliwego, jednak diagnozę może postawić tylko specjalista. Zapracia mogą mieć także inne przyczyny, które należałby wyeliminować.

Powinna Pani zmodyfikować na pewien czas dietę i kontrolować swoje samopoczucie i nasilanie się lub osłabienie objawów. Dietę należałoby zamienić na trochę mniej błonnikową.
Warzywa takie jak kapusta są wzdęciogenne u wszystkich osób, dlatego należy zrezygnować z tego typu potraw.

Proszę udać się do lekarza i spokojnie, bez skrępowania przedstawić swój problem.
Pozdrawiam