Jak leczyć zator pnia mózgu?

Moja sostra ma lat 34, została przewieziona do śpitala dnia 08.07.2010. Lekarze rozpoznali zator pnia mózgu dnia 12.07.2010. Jak można wyleczyć tę chorobę? Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Niestety zator pnia mózgu, skutkujący udarem niedokrwiennym mózgu, jest bardzo ciężką chorobą. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, a leczenie jest bardzo trudne. W takich przypadkach konieczne jest monitorowanie czynności życiowych i reagowanie w zależności od ich zmian (kontrola ciśnienia tętniczego, czynności serca, oddechu, poziomu cukru elektrolitów, bilansu płynów), odpowiednie nawodnienie chorego, podawanie leków rozrzedzających krew oraz innych w zależności od występujących u pacjenta dodatkowych objawów.
W wybranych przypadkach stosuje się tzw. leczenie trombolityczne udrożniające naczynia, które są zatkane. Jednak jest to leczenie bardzo agresywne i może powodować pogorszenie stanu pacjenta. Dlatego też ma wiele przeciwskazań. Poza tym, można jest stosować jedynie do 3 godzin od występienia objawów. Wielu pacjentów nie kwalifikuje się do takiego leczenia, bo mogłoby to skutkować pogorszeniem ich stanu. Ponadto, w postępowaniu po udarze mózgu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja. Niestety udar mózgu jest chorobą w której często nie wszystkie objawy da się wyleczyć całkowicie i część z nich pozostaje do końca życia pacjenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty