Jak liczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla niskiej i drobnej osoby?

Witam, od dłuższego czasu zastanawia mnie kwestia zapotrzebowania kalorycznego. Ostatnio bardzo często można spotkać się z opinią, że diety poniżej 1200 kcal/dzień nie powinny być stosowane, ponieważ wyniszczają organizm. Co jednak w przypadku, kiedy dzienne zapotrzebowanie wynosi poniżej 1200 kcal? Mam 157 cm wzrostu i ważę 47 kg. Niedawno schudłam 15 kg - w 3 miesiące, jedząc 850-900 kcal dziennie. Powoli zwiększając ilość jedzenia utrzymuję wagę od ponad miesiąca, ale nie mam pojęcia, na jakiej ilości kcal się zatrzymać. Niestety nadal się uczę i nie mam czasu na długie intensywne ćwiczenia, gdyby nie to pewnie mogłabym zwiększyć swoją przemianę materii. Korzystając ze wzoru: Waga x 24 x 0,9 x współczynnik aktywności (1-1,5) otrzymuję wynik 1116 kcal. Wydaje mi się, że taka ilość energii może być niewystarczająca dla organizmu. Jak odżywiać się zdrowo i zachować smukłą sylwetkę? Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam,
zapotrzebowanie energetyczne najlepiej wyliczyć ze wzoru Harrisa – Benedicta, dla kobiet = 665,1 + (9,567*masa ciała w kg) + (1,85*wzrost w cm) - (4,68*lata), następnie należy go pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej. Czyli w Twoim przypadku około 1,2.
Nie napisałaś ile masz lat, dlatego nie mogę wyliczyć Twojego zapotrzebowania, ale dzięki temu wzorowi będziesz mogła zrobić to samodzielnie.
Pozdrawiam