Jak mam dalej tak żyć?

Witam. Od ok. 2 miesięcy leczę się na depresję, ale wydaje mi się, że i tak za późno zgłosiłam się do lekarza. Od kiedy zaczęłam przyjmować lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI (trwało to ok. 1 miesiąca), nasiliły mi się myśli samobójcze i jeden raz spróbowałam się truć lekami, ale mi nie wyszło. Stwierdziłam, że jestem tak beznadziejna, że nawet nie potrafię się zabić. Po próbie samobójczej lekarz zmienił mi leki na lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego NA i 5HT (jedna kapsułka rano) i słaby neuroleptyk (trzy razy dziennie). Leki te przyjmuję ok. 1,5 tygodnia, ale nadal mam myśli samobójcze i nasiliły mi się lęki. Po tych lekach mam tzw. "zamułkę" i nadal mam trudności ze spaniem. Budzę się kilka razy w ciągu nocy. Obecnie przebywam na zwolnieniu, ponieważ nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Proszę o radę, jak mam sobie dalej radzić, czy mam szanse na normalne życie, czy jestem skazana na taką wegetację?

Szanowna Pani!

Na efekty leczenia przeciwdepresyjnego zazwyczaj trzeba czekać ok. 3-4 tygodni stosowania leku w dawce terapeutycznej. Na początku leczenia często stosuje się mniejsze dawki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepożądanych. Najprawdopodobniej więc na efekty działania leku będzie Pani musiała poczekać jeszcze ok. 3 tygodni.

Niekiedy zdarza się nasilenie niepokoju na początku terapii lekami z wymienionej grupy SSRI, jako objaw uboczny leczenia. Nasilony niepokój, określany jako akatyzja, może być czynnikiem zwiększającym ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Jeśli objawy lęku i myśli samobójcze nadal się utrzymują, należy rozważyć hospitalizację w oddziale psychiatrycznym, aby zapewnić Pani odpowiedni poziom bezpieczeństwa do momentu, gdy leki przeciwdepresyjne zaczną działać.

Poza przyjmowaniem leków polecam Pani również rozpoczęcie psychoterapii, jako skutecznej metody leczenia i zapobiegania zaburzeniom depresyjnym i lękowym.

Depresja jest zaburzeniem, które obecnie jest uleczalne. Lekarze i terapeuci dysponują skutecznymi środkami i sposobami pomocy.

Z całą pewnością powróci Pani do zdrowia i dobrego samopoczucia, proszę dać sobie więcej czasu na odzyskanie równowagi.

Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia