Jak mam schudnać aby mój organizm nie był osłabiony?

Mam 18 lat i ważę ok.54kg przy wzroście 167cm. Jestem tancerką i muszę schudnąć do 49kg, lecz nie chcę przy tym osłabiać swego organizmu, tak abym mogła w miarę sprawnie funkcjonować na treningach;) Wcześniej podejmowałam nieskuteczne próby odchudzania, lecz teraz jestem na diecie na której nie jem słodyczy i nie jem nic po godzinie 18. W mojej rodzinie nie ma problemów z otyłością. Mój jadłospis wygląda następująco: wstaję rano i od razu jem śniadanie, w szkole nie jem nic, wracam do domu i w godzinach miedzy 15 a 16 jem dość pożywny obiad, potem o 18 jem małą kolację. Tak jest teraz. Wcześniej natomiast duże ilości słodyczy i chipsów. Uwielbiam słodycze i ciężko mi bez nich... ale na razie jakoś się trzymam. W weekendy jem nieregularnie często z nudów nawet jeżeli jestem najedzona... Proszę nie mówić, że to nie zdrowo, bo ja muszę tyle schudnąć, gdyż jestem tancerką... Pytam się na tym forum jak to zrobić, gdyż nie chcę stosować głodówek, aby nie paść na treningu.
ponad rok temu

Witam,

Bycie tancerką nie stanowi przyzwolenia na niedowagę.

Przy masie do której dążysz będzie można w Twoim przypadku mówić o niedoborze masy ciała, który jest niezdrowy tak samo jak niezdrowa jest nadwaga.

Dieta odchudzająca nie jest wskazana w Twoim przypadku ponieważ:
- masz prawidłową masę ciała
- Twój organizm ciągle się rozwija i potrzebuje energii do tego procesu
- nadal się uczysz, a dieta o organiczonej ilości kalorii mogłaby powodować problemy z koncentracją.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinnaś spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

POZDRAWIAM