Jak mam schudnąć, gdy mam 14 lat?

Witam. Mam 14 lat, 1,67 m wzrosu i ważę 65 kg. Myślę, że to prawidłowa waga jak dla mnie, ale i tak mam wypukły brzuch. Dlaczego? Ostatnio przed wyjazdem na wakacje z kolegą ważyłem tyle co teraz, gdy po 5 dniach wróciłem do domu, ważyłem 60 kg, lecz po 2 tygodniach znów przytyłem 5 kg. Jak mogę schudnąć?

Witam!

Przybieranie na wadze w tak krótkim czasie, może być przyczyną nieprawidłowego stylu życia. Jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, Twój organizm domaga się większej ilości pożywienia. Musisz jednak uważać na to, co jesz.

Nie napisałeś, jakie produkty dominują w Twojej diecie ani czy uprawiasz sport, dlatego trudno mi powiedzieć, co spowodowało ten wzrost masy ciała. Mimo to postaram się, dać Ci kilka wskazówek:

Przede wszystkim powinieneś zwiększyć swój wysiłek fizyczny. Ruch to najlepsza recepta na zdrowie i wysportowaną sylwetkę, dzięki temu na pewno pozbędziesz się niechcianego brzucha.

Powinieneś spożywać 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki te powinny być urozmaicone oraz zdrowe. Unikaj produktów typu fast food, słonych przekąsek, zapiekanek, gotowych dań, tłustych serów i słodkich napojów. Takie produkty zawierają bardzo dużo tłuszczu oraz cukru, które powoduje wzrost Twojej masy ciała.

Postaraj się spożywać więcej warzyw i chudych produktów białkowych (sery białe, ser mozarella, drób, chude mięso) oraz ryb (zarówno tłustych, jak i z mniejszą ilością tego składnika).

Nie zapomnij o umieszczeniu produktów węglowodanowych w Twoim jadłospisie. Powinny być to pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak: chleb razowy, pełnoziarnisty, grahamki, ryż brązowy oraz dziki, wszelkiego rodzaju kasze (gryczana, jęczmienna perłowa, kuskus i inne) oraz makaron ugotowany na pół twardo (al dente).

Pozdrawiam.