Jak mam żyć, skoro mój chłopak nie żyje?

Witam. Mam 18 lat, rok temu, nagle, straciłam chłopaka - zginął w wypadku samochodowym, zmarł w karetce w drodze do szpitala. Nie było mnie podczas wypadku przy nim. Mam wyrzuty sumienia, że tak mnie kochał, a ja nie mogłam go uratować, czułam się za niego odpowiedzialna. I nie mogę sobie wybaczyć, że nic nie zrobiłam by mu pomóc.

Codziennie jeżdżę na cmentarz, rozmawiam z nim, chcę, żeby mi wybaczył to, że nie jesteśmy teraz razem. Od czasu jego śmierci jestem bardzo nerwowa, stałam się nadopiekuńcza, kiedy się martwię czy denerwuję - strasze mnie zaczyna boleć głowa i żadne tabletki nie pomagają. Drugi problem jest taki, że nie wyobrażam sobie życia z inna osobą, od czasu jego śmierci nie byłam związana z nikim. Nie potrafię zrozumieć jak mogę tak z dnia na dzień przestać go kochać i być z kimś zupełnie innym. W każdym chłopaku/ mężczyźnie doszukuję się jego cech... Jeden ma jego uśmiech, drugi - wesołe oczy tak jak on, podejście do życia.

Cały czas się zadręczam, jeżdżę na cmentarz, codziennie wieczorem płaczę i zastanawiam się, kiedy będę mogła być z nim. Chociaż z drugiej strony chciałabym mieć rodzinę, dzieci... Tylko, że bez niego to chyba nie da rady. Proszę o odp. Będę z góry wdzięczna.

Witam!

Strata bliskiej osoby jest bardzo trudnym doświadczeniem. Żałoba jest okresem, kiedy nasza psychika dostosowuje się do nowej sytuacji. Czas trwania żałoby jest indywidualny i dostosowany do przeżywanych uczuć. Śmierć bliskiej osoby wydaje się często końcem normalnego życia. Jest to zbyt trudne, by dać sobie radę samotnie. Warto wtedy poszukać pomocy specjalisty.

Spotkania z psychologiem mogą być pomocne w odzyskaniu równowagi psychicznej i zrozumieniu całej sytuacji. Obwinianie się i rozpamiętywanie nie są konstruktywne, natomiast akceptacja i zrozumienie mogą dać Ci szansę na dalsze spokojne życie. Postaraj się zatem poszukać pomocy. Dzięki temu dowiesz się, skąd biorą się trudne emocje i jak sobie w tej sytuacji radzić.

Pozdrawiam