Jak mogę do lutego schudnąć 10 kilo?

Mam 13 lat, 172 cm wzrostu i 88 kilogramów ;( Jestem zakompleksiona, nie mam przyjaciół. Wiem, że wszyscy patrzą na mnie przez pryzmat wagi, a nie przez to, jakim jestem człowiekiem. Do moich 14-tych urodzin (w lutym) chciałabym zrzucić ok.10 kilogramów. Aktywna fizycznie raczej nie jestem. Stresuję się przed każdą lekcją wf. Ostatnio jednak zaczęłam jeździć na rowerze. Odchudzam się od zawsze ;) Zawsze jednak wysiadam w połowie. Moja rodzina nie rozumie hasła "odchudzam się" i co chwila podtyka pod nos słodkości, przysmaki. Moja mama nie chce się zgodzić na wizytę u dietetyka, bo twierdzi, że produkty przepisane przez dietetyka są za drogie, a z racji na kryzys - nie możemy sobie na to pozwolić. U mnie w rodzinie wszyscy są grubi. Mama, tata, brat... I ja. Chciałabym schudnąć kilka kilogramów, żeby czuć się lepiej sama ze sobą. Proszę, pomóżcie.
13 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam!

Rozumiem, iż wizyta u dietetyka i włączenie do menu produktów przez niego zaleconych może być drogie, dlatego nie będę do tego namawiała, choć myślę, że warto z tego skorzystać.

Odchudzanie rozpoczęłabym jednak od wizyty u lekarza, który stwierdzi, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo oraz czy nadmiar kilogramów powstał jedynie na tle nieprawidłowej diety i niewielkiej aktywności fizycznej, czy też przyczyna jest inna (np. zmiany hormonalne). Warto także wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy możesz stosować dietę i jaka powinna być (np. przy anemii/niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, konieczne będzie zwiększenie udziału tego pierwiastka w diecie).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Musisz kierować się następującymi zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach.

Pamiętaj o UREGULOWANIU pór posiłków. 2-3 posiłki dziennie to ZDECYDOWANIE za mało. Optymalna ilość to 3-4 posiłki dziennie!.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Codziennie przeznacz na nią co najmniej 30 minut.

W Twojej diecie powinny znaleźć się codziennie:
- produkty zbożowe,
- produkty mięsne/nasiona roślin strączkowych/jaja/ryby (wymiennie),
- warzywa,
- owoce,
- tłuszcze,
- produkty mleczne.

Pozdrawiam

PS Polecam serwis abccwiczenia.pl.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty