Jak mogę do lutego schudnąć 10 kilo?

Mam 13 lat, 172 cm wzrostu i 88 kilogramów ;( Jestem zakompleksiona, nie mam przyjaciół. Wiem, że wszyscy patrzą na mnie przez pryzmat wagi, a nie przez to, jakim jestem człowiekiem. Do moich 14-tych urodzin (w lutym) chciałabym zrzucić ok.10 kilogramów. Aktywna fizycznie raczej nie jestem. Stresuję się przed każdą lekcją wf. Ostatnio jednak zaczęłam jeździć na rowerze. Odchudzam się od zawsze ;) Zawsze jednak wysiadam w połowie. Moja rodzina nie rozumie hasła "odchudzam się" i co chwila podtyka pod nos słodkości, przysmaki. Moja mama nie chce się zgodzić na wizytę u dietetyka, bo twierdzi, że produkty przepisane przez dietetyka są za drogie, a z racji na kryzys - nie możemy sobie na to pozwolić. U mnie w rodzinie wszyscy są grubi. Mama, tata, brat... I ja. Chciałabym schudnąć kilka kilogramów, żeby czuć się lepiej sama ze sobą. Proszę, pomóżcie.
13 LAT ponad rok temu

Witam!

Rozumiem, iż wizyta u dietetyka i włączenie do menu produktów przez niego zaleconych może być drogie, dlatego nie będę do tego namawiała, choć myślę, że warto z tego skorzystać.

Odchudzanie rozpoczęłabym jednak od wizyty u lekarza, który stwierdzi, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo oraz czy nadmiar kilogramów powstał jedynie na tle nieprawidłowej diety i niewielkiej aktywności fizycznej, czy też przyczyna jest inna (np. zmiany hormonalne). Warto także wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy możesz stosować dietę i jaka powinna być (np. przy anemii/niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, konieczne będzie zwiększenie udziału tego pierwiastka w diecie).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Musisz kierować się następującymi zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach.

Pamiętaj o UREGULOWANIU pór posiłków. 2-3 posiłki dziennie to ZDECYDOWANIE za mało. Optymalna ilość to 3-4 posiłki dziennie!.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Codziennie przeznacz na nią co najmniej 30 minut.

W Twojej diecie powinny znaleźć się codziennie:
- produkty zbożowe,
- produkty mięsne/nasiona roślin strączkowych/jaja/ryby (wymiennie),
- warzywa,
- owoce,
- tłuszcze,
- produkty mleczne.

Pozdrawiam

PS Polecam serwis abccwiczenia.pl.