Jak mogę pomóc bratu chorującemu na schizofrenie paranoidalną?

Mam brata, który choruje na tą chorobę od 3 lat. Ma on 25 lat, obecnie jest na rencie, bierze leki. Jego choroba mnie przeraża, mój brat bardzo przytył, zaniepokoiło mnie to, ponieważ zawsze był szczupły, i był żywiołowym chłopakiem. Od kiedy powiedziano mu, że choruje na schizofrenie paranoidalną. to zmienił się o 360 stopni. Jest smutny i nic mu się nie chce. Cały czas obwinia nas o swoją chorobę i mówi, że przez jego pobyt w szpitalu wstrzyknęli mu tam jakąś chorobę a dokładnie, że ma HIV. Od roku nie jest z nim tak źle. Bardzo chciałabym, aby poznał jakąś dziewczynę, ale on mówi, że nie będzie obarczał problemem żadnej dziewczyny i nie chce założyć rodziny. Moim zdaniem powinien poznać odpowiednią osobę i się z niż związać to by mu pomogło, ale czy taka osoba może założyć rodzinę i normalnie funkcjonować? Chciałabym mu jakoś pomóc w innym stylu tzw. może wie pan, gdzie są organizowane takie spotkania dla chorych z tą chorobą w pobliżu Czarnkowa w województwie wielkopolskim? Albo jak mogłabym mu pomóc w inny sposób? Zależy mi na bracie nie chciałabym, aby jego choroba się pogłębiła. Z góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

myślę, że pomocą mogą służyć Pani bratu między innymi grupy wsparcia działające przy szpitalach psychiatrycznych. W pierwszej kolejności proponuję poszukać takiej w szpitalu, którego pacjentem był brat. Być może odpowiednią osobą do zasięgnięcia takiej informacji byłby lekarz prowadzący bądź ordynator oddziału. W następnej kolejności wiedzą taką może dysponować dyrektor do spraw medycznych.

Wsparcie społeczne jest niezmiernie istotne dla osób dotkniętych problemem schizofrenii. Badania pokazują, iż pacjenci mogący liczyć na większą liczbę osób służących im radą, pomocą, czasami nawet dobrym słowem, przychylnością, bądź innym drobnym gestem, osiągają dłuższe remisje (okresy wolne od objawów), same zaś objawy w razie ewentualnych zaostrzeń są mniej nasilone.
Z pewnością sprawa założenia rodziny nie jest prosta. Związek z osobą dotkniętą schizofrenią może być o wiele trudniejszy niż z osobą zdrową. Należy mieć to na uwadze. Wiele osób jednak decyduje się na taką relację, więc nie widzę powodu, by Pani brat miał z góry przekreślać taką możliwość skazując się na samotność. Wszelkie tego typu rozterki należy oczywiście wziąć pod rozwagę tak, by podjąć właściwą i rozsądną decyzję. Choroba ta bywa dziedziczna, co nie znaczy, że musi wystąpić. Ryzyko jej wystąpienia u dzieci osób chorych na schizofrenię jest jednak większe niż w populacji ogólnej.

Pani brat może obecnie doświadczać objawów depresyjnych związanych z wystąpieniem tzw depresji poschizofrenicznej, czyli okresów obniżenia nastroju związanego z ustąpieniem objawów schizofrenii. Kwestia zakażenia wirusem HIV może być zgodna z prawdą, być wyrazem problemów emocjonalnych Pani brata lub wynikać z objawów chorobowych - urojeń. Warto zbadać ich poziom w surowicy, by tę sprawę wyjaśnić.

Przyrost masy może wiązać się z wystąpieniem objawów wspomnianej depresji bądź być przyczyną wystąpienia objawów niepożądanych stosowanych leków. Nie potrafię jednak bez badania i rozmowy wskazać którąkolwiek z możliwości. Pani brat powinien udać się na wizytę kontrolną do swojego lekarza prowadzącego, by spróbować znaleźć rozwiązanie tych problemów.

Pozdrawiam serdecznie